IŞİD Palmira Antik Kenti’nden Çekildi

Terör örgütü IŞİD’in gece yarısı Palmira Antik Kenti’nden çekildiği bildirildi; ancak hükümet güçleri, olası mayınlar nedeniyle antik kente girmeden durdu. Rus destekli Suriye birlikleri, teröristlerle şiddetli çatışmalardan sonra Çarşamba günü şehrin batısında bir mahalle içine itildi.

IŞİD Palmira Antik Kenti'nden Çekildi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’in sabahın erken saatlerinde, şehrin doğusundaki yerleşim bölgelerine çekildiğini söyledi.

Gözlemevi başkanı Rami Abdel Rahman, “IŞİD, kent boyunca mayın döşedikten sonra Palmira’nın çoğundan çekildi. Doğu mahallelerde hâlâ intihar bombacısı olabilir. Hükümet güçleri kentin kalbine veya doğu kesimine henüz giremedi.” dedi.

Palmira Antik Kenti uzun bir süredir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. 2015 Mayıs ayında IŞİD Palmira’ya girmeden önce, kent Ortadoğu’da en iyi korunmuş antik kentlerden biri olarak görülüyordu.

Fakat teröristler bu kalıntılara karşı yıkım kampanyası başlattı ve 2015 yılından beri kentin en önemli yapılarını ya yıktı, ya da büyük ölçüde zarar verdi.

Son olarak Rusya Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı Drone görüntülerinde, IŞİD’in Palmira Antik Kenti’nin tiyatrosunda yaptığı yıkım tüyler ürpertici olarak görülmüştü.

2015’te ele geçirdiler

IŞİD 2015 Mayıs ayında Palmira’yı ele geçirmişti. Bunun ardından örgüt, kent harabelerinden kaçırıldığını söylediği bazı heykellerin parçalanma videolarını ve fotoğraflarını yayımlamıştı.

IŞİD şu ana kadar, dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri sayılan Palmira Antik Kenti’nde, iki adet 2000 yıllık tapınak, bir antik kemer ve kule mezarları yok etti. UNESCO ise Palmira’da yapılanları savaş suçu olarak nitelemiş ve kınamıştı.

IŞİD ayrıca hayatını Palmira’ya adayan Arkeolog Halid el-Esad’ı, tarihi eserlerin nerede saklandığını söylemediği için başını keserek idam etmişti.

Palmira Tiyatrosunun Yıkıldığı Drone Görüntüleriyle Kesinleşti


ndtv.com

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply