IŞİD Palmira’da 2000 Yıllık Zafer Takını Yıktı

IŞİD Suriye’deki Palmira Antik Kenti’nde bu sefer de tarihi Zafer Takı’nı havaya uçurdu.

IŞİD Palmira’da 2000 Yıllık Zafer Takını Patlattı

Palmira’dan haber ajansı AFP’ye konuşan bir siyasi eylemciye göre kentteki Zafer Takı paramparça edildi. Yapıtın 2000 yıl önce inşa edildiği düşünülüyor.
IŞİD militanları daha önce de kentteki iki tarihi eseri havaya uçurmuştu.

Londra merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi de yerel kaynakların yıkımı doğruladığını açıkladı. Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü Maamun Abdulkerim de gelişmeyi doğruladı.

Unesco Genel Müdürü Irina Bokova, yıkımın “savaş suçu” olduğunu söyledi ve uluslararası toplumu, “IŞİD’in Suriye halkını bilgisinden, kimliğinden ve tarihinden mahrum bırakma çabalarına karşı birlik olmaya” çağırdı.

IŞİD Mayıs ayında Palmira’yı ele geçirmişti. Bunun ardından örgüt, kent harabelerinden kaçırıldığını söylediği bazı heykellerin parçalanma fotoğraflarını yayımlamıştı. Örgüt Ağustos ayında Baalşamin tapınağını, Eylül ayında ise üç kule mezarı havaya uçurmuştu.

bbc

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login