IŞİD Palmira’da Antik Türbeleri Havaya Uçurdu

IŞİD, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Palmira’da dine uygun bulmadığı iki antik türbeyi havaya uçurdu.

Suriye Eski Eserler müdürü Maamoun Abdulkarimi IŞİD militanlarının, HZ. Muhammed’in kuzeninin soyundan olan Muhammed bin Ali türbesini ve Palmira’nın dini figürlerinden biri olan Nizar Abu Bahaaeddine türbesini patlattığını söyledi.

IŞİD’in 2000 Yıllık Roma kenti Palmira’yı ele geçirdiğinden beri tarihi yapılara ilk zarar verme haberi geldi. Bölgenin çekilen önceki ve sonraki fotoğrafları IŞİD militanlarının patlayıcı taşıdıklarını ve anıtsal Roma Dönemi yapılarından olmayan türbeleri patlattıklarını gösteriyor.

IŞİD baş sözcüsü, Ramazan ayı boyunca şiddeti artırma çağrısında bulundu ve Şiilerin, Irakta bulunan Sünnilerin varlığını sona erdirmek istediğini iddia ederek Sünnileri ayaklanmaya çağırdı. Sünnilerin, Bağdat gibi hükümetin elinde olan alanlarda dinlerini yaşayamalarına izin verilmeyeceğini söyleyen sözcü, Sünnilerin işkence ve toplu cezaların mağduru olacağını belirtti.

IŞİD ayrıca casus olduklarını söylediği insanları acımasızca öldürdüğü bir video da yayınladı. Videoda insanlar bir kafesin içinde havuzun içinde batırılarak öldürülüyor.

theguardian

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login