Tarihi Eser Kaçakçılığı Merkezinin Gaziantep Olduğu Yalanlandı

Türkiye hükümet yetkilileri, Gaziantep’in Suriyede’ki terör örgütlerinin tarihi eser kaçakçılığındaki merkezi olduğu iddialarını yalanladı. Ortaya atılan iddia siyasi olarak nitelendirildi.

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

Birleşmiş Milletler Rusya daimi temsilcisi Vitali Churkin, New York’ta yapılan bir toplantıda Gaziantep’in Suriyede’ki terör örgütlerinin tarihi eser kaçakçılığındaki merkezi olduğunu söylemişti. Churkin, Gaziantep’te yerel ve küresel boyutta bir kaçakçılık ağı oluştuğunu ve şehrin eserlerin satışı için bir ana merkez görevi gördüğünü belirtmişti. Churkin, çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi’ne yazdığı bir mektupta örgütün yasadışı ticaretten yıllık 150-200 milyon dolar kazandığını belirtmişti.

Türk dışişlerinden bir yetkili, “Rus medyasında yer alan ve Rus yetkililerin BM’de gündeme getirdikleri iddialar her ne kadar siyasi amaçlı ve propaganda olsa da inceleniyor” dedi.

“Türkiye, tarihi varlıkların Suriye’den çıkarılması ve pazarlanmasını engellemek için gerekli bütün önlemleri aldı”diyen yetkili, bulguların UNESCO’ya gönderildiğini ekledi.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login