Kaçak Kazı Yapan Emekli Yarbay Suçüstü Yakalandı

Manisa’da tarihi tavus kuşu mozaiğini çalmak isteyen ve aralarında emekli yarbayın da bulunduğu 9 kişi suçüstü yakalandı.

Manisanın Demirci ilçesindeki Sidas Antik Kenti’nde bulunan tavus kuşu mozaiğini çalmak için kaçak kazı yaptıkları belirlenen, aralarında emekli bir yarbayın da bulunduğu 9 kişi, jandarma tarafından suçüstü yakalandı.

Demirci İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, istihbarat çalışmasıyla Demirci’nin kırsal İcikler Mahallesi’ne beş kilometre mesafedeki Sidas Antik Kenti’nde kaçak kazı yapıldığını belirledi.

(Emniyet Müdürü Eser Kaçakçılığından Gözaltında)

Akşam vakti antik kente operasyon düzenleyen jandarma, kaçak kazı yapan dokuz kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin kaçak kazı yapmakta kullandıkları hilti, kürek, kazma, ışıldak gibi pek çok alete el konuldu.

Durumu Manisa Müze Müdürlüğü yetkililerine bildiren ekiplerin olay yerinde yaptığı incelemede iki metre derinliğindeki çukurda tavus kuşu figürlü tarihi bir mozaik olduğu tespit edildi.

Şüphelilerin kazdığı iki metre derinliğinde, bir buçuk metre genişliğindeki çukurdaki tavus kuşu mozaiğini çalmak üzereyken yakalandıkları belirlendi.

Aralarında emekli bir yarbayın da bulunduğu dokuz şüpheli, Demirci Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilip, İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Şüphelilerin jandarmadaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.


DHA


Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login