Bilinen En Eski Siyasi Suikast 3846 Yıl Önce Düzenlendi

3.846 yıl önce ölen prensin iskeletinde bulunan yaralanmalar, muhtemelen deneyimli bir savaşçı tarafından düzenlenen “tarihteki en eski siyasi suikast” olduğuna işaret ediyor.

Almanya’nın Halle kentinde bir arkeolog ve adli araştırmacı, Helmsdorf Prensi’nin kemiklerini yeniden inceledi ve prensin öldürüldüğü sonucuna vardı. 3.846 yıl önce gerçekleştirilen saldırı, şimdi dünyanın bilinen en eski siyasi cinayeti oldu.

Adli inceleme, arkeolog Harald Meller ile birlikte Nebra Gök Diski üzerine yeni bir kitabın eş yazarı olan Kai Michel’in tarafından yapıldı. Bu iki araştırmacı, kozmosu betimleyen diski üretmiş Tunç Çağı Unetice kültürünün, Alpler’in kuzeyindeki ilk yüksek kültür olduğunu öne sürüyor.

(Roma İmparatorlarının Suikaste Uğramasının Tuhaf Sebebi)

Bulgunun önemi hakkında konuşan Kai Michel, “Nihayetinde doğrudan Nebra Gök Diski ile bağlantılı olduğu bilinen birinin kalıntılarını ele alıyoruz. Ve söyleyebileceğimiz kadarıyla, tarihte en eski siyasi suikastın kanıtını bulduk.” diyor.

Deneyimli bir savaşçının işi

2012 yılında antropologlar her ne kadar prensin kemiklerini incelemiş ve yaralanma belirtileri olduğundan şüphelenmiş olsalar da kesin deliller bulamamıştı. Ancak Saarland Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü müdür yardımcısı Frank Ramsthaler şunları söylüyor: “Kemiklerde üç kesin yaralanmayı doğrulayabildik. Büyük olasılıkla daha fazla yaralanma mevcuttu fakat kesinleştirdiğimiz üç yaralanmanın da ölümcül olma ihtimali var. Cinayet silahı, bıçağı en az 15 santimetre uzunluğunda olması gereken bir hançer olabilir.”

Ramsthaler, prensin büyük olasılıkla, hançerini prensin midesi ve omurgasına sokan güçlü ve deneyimli bir savaşçı tarafından bıçaklandığını söyledi. Bu yaralanma teorisi, onbirinci göğüs omurunda altı milimetre genişliğinde ve üç milimetre derinliğinde bir yara ile kanıtlanıyor.

(Beklenmedik Şekilde Ölen 7 Roma İmparatoru)

Ramsthaler, yaralanmanın şiddetinin, prensin duvara dayanırken veya belki de yerde yatarken bıçaklandığını gösterdiğini söylüyor. Adli bilim insanı, bıçaklamanın ayrıca damarları keserek kesin bir ölüme yol açmış olması gerektiğini söylüyor.

Arkeolog Meller, köprücük kemiğinin üstünden ve arkasından, prensin sol omzunu parçalayan ve muhtemelen damarların ve akciğerlerin bazı bölümlerini yaralayan ikinci bir yaralanmanın, deneyimli bir savaşçıyı işaret ettiğini söylüyor: “Bu bölge ayrıca Roma gladyatörlerinin ölüm darbelerini vurdukları yer.”

Nebra Gök Diski.

Saldıran tarafından şaşırtılmak

Her ne kadar bilim insanları ilk önce hangi yaralanmaların gerçekleştiğini belirleyemeyecek olsa da, omuz yaralanması, prensin saldırgan tarafından şaşırtılmış olabileceğini ve kendini savunmaya çalıştığını gösteriyor.

Prensi kimin öldürmüş olabileceği hakkında konuşan Meller, “Ona yakın güvenilir bir insan olmalı. Belki bir akraba, arkadaş ya da koruması. Prens saldırıdan şüphelenmemişti ve şaşırmıştı. Antik Roma’daki Julius Caesar gibi, bir komplo kurbanı olması muhtemel.”

Zengin mezar

Prensin öldürülmesine rağmen, Unetice kültürü, liderlerinin ölümünden sağ çıktı ve 1999’da keşfedilen Nebra Gök Diski’nin kalitesinin kanıtladığı gibi gelişmeye devam etti.

Helmsdorf Prensi, 1877’de Friedrich Klopfleisch tarafından keşfedilen ve MÖ 1940 yıllarına tarihlenen Leubinger höyüğüne gömüldü. Bu mezar, Batı Avrupa’nın en zengin Erken Tunç Çağı mezarlarından biri olarak kabul ediliyor.

Arkeolog Harald Meller, iskelet üzerinde yapılan araştırmaların tam bulgularının 2019’un ilk yarısında yayınlanacağını söylüyor.


Deutsche Welle. 18 Aralık 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login