Vikinglerin İnteraktif Seyahat ve Ticaret Haritası

8. yüzyıl ila 11. yüzyıl arasında var olan Vikingler, eski İskandinav dili konuşuyor, baskınlar düzenliyor, İskandinav yurtlarından çok geniş alanlara kadar ticaret yapıyordu.

Gelişmiş denizcilik yetenekleriyle tanınan ve uzun gemileriyle özdeşleşen Vikinglerin aktiviteleri, Akdeniz kıyıları, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya’ya kadar yayılmıştı.

Bu uzun süren keşif, genişleme ve yerleşme döneminden sonra Viking toplulukları ve politikaları, Avrupa, Rusya’nın Avrupa’daki bölümü, Kuzey Atlantik Adaları ve Kuzey Amerika’nın Kuzeydoğu kıyılarına etki etti.

Bu yayılma döneminde, İskandinavya’yı yabancı kültürler etkiledi. Fakat aynı zamanda Viking kültürü de geniş bir alana yayıldı. Böylece büyük bir coğrafyada kültürler güçlü bir etkileşime girdi.

Aşağıdaki interaktif haritayı kullanarak Vikinglerin nereleri gezdiklerini, kölelerden baharatlara kadar her şeyi nasıl takas ettiklerini ve yağmaladıklarını görebilirsiniz. Örneğin haritada, Vikinglerin Kuzey Amerika’ya MS. 986 yılında ayak bastıkları, muhtemelen buradan Grönland’a kereste götürdükleri görülebilir. Aynı zamanda Vikinglerin Kuzey Amerika’yı kaç kere ziyaret ettiği de bilinmediği verilen bilgiler arasında. Ya da Norveçli Vikinglerin İzlanda’ya MS. 770 ve 840 yılları arasında yerleştiği, buradan balık, deri ve yün ihraç ettiği görülüyor.


sciencenordic.com

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login