Danimarka’da 5,500 Yıllık Güneş Diskleri Bulundu

Danimarka’daki Bornholm adasında devam eden kazılarda, ölülerin bedenlerinin çürümesi için açılan çukurlarda 5,500 yıllık güneş diskleri bulundu. Güneş diskleri 5,500 yıl önceki Bornholm sakinlerinin inanışları ve yaptıkları ritüellere ışık tutuyor.

Nisan ayında bulunan güneş disklerinden biri. Görsel: Marta Bura

Keşiflerin yapıldığı Vasagard isimli arkeolojik alan hala arkeologları şaşırtmaya devam ediyor. Vasagard büyük ihtimalle, çitlerle çevrilmiş bir Güneş Tapınağı’ydı. Binanın girişinin, gündönümü (ekinoks) günlerinde güneşin doğduğu yöne dönük olması da bu kanıyı destekliyor.

Bu seneki kazılarda arkeologlar, içlerine ölülerin bedenlerinin yerleştirildiklerini düşündüğü birkaç hendek keşfetti. Ölen kişilerin vücutlarının, çürümeleri için bu hendeklere bırakıldığı düşünülüyor. Çürüdükten sonra da kemikler alınarak daha düzgün mezar odalarına götürülüyordu.

Polonyalı ekibin başındaki Janowski “Hendeklerde büyük miktarda çanak-çömlek, hayvan kemiği, ve zarar görmüş güneş diskleri buluyoruz. Bu güneş disklerinin işlevi henüz tamamen açıklanamadı” diyor.

Nisan ayında bulunan güneş disklerinden biri. Görsel: Marta Bura

Güneş diskleri, oval bir disk şekli verilmiş küçük taşlardan yapılıyor. Bu taşların bir yüzüne güneş ışınlarını temsil eden çizikler oyuluyor. Benzer keşifler, yine bir güneş tapınağının bulunduğu Rispebjerg’de de yapıldı.

Vasagard’daki güneş disklerinin çoğu ise, büyük ihtimalle yapılan ritüellerle ilişkili olarak, yanmış ve kasıtlı olarak kırılmış olarak bulundu.

3boyutlu Taramalar Laboratuvarı’nın müdürü Marta Bura “Kazıların yanında, anıtları 3 boyutlu tarama teknolojisi kullanarak belgeliyoruz. Bunlara güneş diskleri ve alanda bulunan farklı dönemlere ait kutu ve koridor mezarlar da dahil.” diyor.

3boyutlu taramalardan bir görsel.

3boyutlu taramalardan bir görsel.

 

PAP - Science and Scholarship in Poland

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login