Laodikya Antik Kenti’nde Definecilerin Gömdüğü Heykel Başları Bulundu

Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde, definecilerin 12 yıl önce toprağın altına gömdükleri iki heykel başı bulundu. Stadyum Caddesi kazılarında gün yüzüne çıkarılan heykel başlarının 1800 yıllık olduğu ve Dokuma Tanrısı Athena ile biten ayla gelen ayı birbirine bağlayan Roma Tanrısı Janus’a ait oldukları belirlendi.

Laodikya Antik Kenti’nde Definecilerin Gömdüğü Heykel Başları Bulundu

Denizli’nin en büyük antik kenti Laodikya’daki Stadyum Caddesinde sürdürülen kazı çalışmalarında,  tarihi eser kaçakçılarının bulduğu ancak daha sonra almak için toprağın 10 santimetre altına gömdükleri tahmin edilen tanrıça Athena ve çift yüzlü Janus’un heykellerinin başları bulundu. Her iki heykelin de MS. 2. Yüzyıl’da yapıldığı belirlendi.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Celal Şimşek, “Heykel başlarını 10 santimetre toprağın altına özenle konulmuş şekilde bulduk. Kazılar 12 yıl önce başladı ve güvenlik önlemi alındı. Kaçakçıların aynı zamanda bunları bulup güvenlik nedeniyle çıkaramayınca buraya sakladıklarını düşünüyoruz. Herhalde satmak için pazar arıyorlardı. Ancak biz kazıya başlayınca bir daha buraya gelemediler. Biz tam 12 yıl sonra bu heykeli bulmuş olduk. Bu da bizi çok sevindirdi. İyi ki sakladıkları yerden alamamışlar. İki güzel eseri Denizli’ye kazandırmış olduk” dedi.

Şimşek sözlerine şöyle devam etti;  “Laodikya Antik Kenti’nin buluntuları bugünkü Denizli’nin geçmişinin binlerce yıl öncesine dayanan somut şeylerini de ortaya çıkarıyor. Bu bölge antik dönemde çok önemli bir tekstil merkeziydi. Daha önceleri bölgede dokuma tezgah ağırlıkları bulunmuştu. 1500 yıllık yün kumaşlar ve boya malzemeleri de yine kazılarda bulunmuştu. Kentte dokuma tanrıçasının çok sevildiğini anlıyoruz”

dha

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login