Sakarya’da Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Hamam Kazılıyor

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde 1555 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde, vezir Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilen Rüstempaşa Külliyesi’nden günümüze kalan tarihi hamam, kazılarla gün yüzüne çıkarılıyor.

Sakarya’da Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Hamam Kazılıyor

Yapıldığı yıllar itibariyle, inşaat teknikleri açısından büyük önem taşıyan hamam, kazılarla birlikte günyüzüne çıkarılacak. Sapanca ilçesi merkezinde yeni bir tarihi sosyal mekana kavuşacak.

Kazı sonrası hamam kalıntılarının üzerine şeffaf camdan bir tabaka yapılarak ışıklandırılacak. Alanın orta kısmına yapılacak kameriyelerin eşlik edeceği genel bir platform tarihsel ve kültürel söyleşi ve programların icra edileceği bir sosyal donatı alanı şeklinde kullanılacak.

Hamam kalıntısı olarak varlığını bugüne dek koruyan duvar üzerine, yapının orijinal formu korunarak iki pencere açılacak ve duvar sarmaşık türü bitkilerle bezenecek. Gece ışıklandırma çalışması ile adeta tarihin derinliklerine bir yolculuğu başlatacak görsellikte kurgulanan projeyle, tarihi hamam kalıntısı korunarak ve kullanılarak ilçeye gelen ziyaretçiler için turistik bir merkez hüviyetine bürünecek.

milliyet

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login