Mimar Sinan’ın Yaptığı Süleymaniye Hamamı da Vandalizm Kurbanı

Ünlü Süleymaniye Camii kompleksinin bir parçası olan Süleymaniye Hamamı da son zamanlarda iyice artan vandalizmin kurbanı oldu.

Mimar Sinan’ın Yaptığı Süleymaniye Hamamı da Vandalizm Kurbanı

1557 yılında Mimar Sinan’ın İstanbul’da yaptığı ve günümüzde ziyaretçi akınına uğrayan Süleymaniye Hamamı’nın iniş merdivenlerine sprey boya ile yazı yazıldı. Türkiye’de tarihi eserlere yapılan zulüm, hem yetkililer, hem defineciler, hem de ziyaretçiler tarafından gerçekleştiriliyor. Özellikle son dönemlerde bu tür vandalizm örneklerinin çoğaldığı görülüyor.

Vandallar hiç çekinmeden tarihi eserlerin üzerine sprey boyalarla kendi isimlerini yazıyor. Geçtiğimiz haftalarda ise İtalya’nın başkenti Roma’da antik sütunlara adını yazan Türk öğrenci 2200 euro para cezasına çarptırılmıştı. İmparatorluk Forumları’nda 1800 yıllık sütunlara adını kazıyan öğrenci, bir gece gözaltında tutulmuştu. Türkiye’de ise bu gibi durumlarda suçlulara karşı genellikle bir cezai yaptırım uygulanmıyor.

Süleymaniye Hamamı

Mimar Sinan’ın Yaptığı Süleymaniye Hamamı da Vandalizm Kurbanı

1520-1566 yılları arasında Osmanlı hükümdarlığı yapan Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı hamam, günümüzde hala işlevini sürdürüyor. Ayrıca Türklerden çok turistler tarafından ziyaret ediliyor. Hamam ile birlikte o dönemde Süleymaniye Camii ve külliyesi inşa edilmiştir. Beyazıt’ta yer alan hamam üç bölümden oluşur. Kadın ve erkeklerin her gün kullanabildikleri bölümlerinin yanı sıra Kanuni Sultan Süleyman’ın bir zamanlar yıkandığı özel loca bölümü de hamamın kullanılan bölümüdür.  İstanbul’un en önemli kültür varlıklarından biri olan hamam, aynı zamanda İstanbul’da erkeklerin ve kadınların aynı anda girebildiği tek hamamdır.


görsel: Oğuzhan İmamoğlu

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login