Musul Valisi: “Işid’in Musul Müzesi’nde Yok Ettiği Eserlerin Çoğu Kopyaydı”

Kürdistan haber ajansı olan Rudaw’a açıklamalarda bulunan Musul’un sürgündeki valisi Asil Nujaifi son günlerde internette dolaşan Işid militanları tarafından yok edilen eserlerin çoğunun kopya olduğunu ve gerçek eserlerin 2003’de Irak Savaşı sırasında Bağdat’a taşınmış olduğunu söyledi.

Bunun yanında müzedeki tüm eserlerin yok edilmediğini en azından 7 önemli eserin uluslararası piyasaya sürülmek adına çalınmış olduğu konusunda UNESCO’ya çağrıda bulundu.

Asil Nujaifi görüntüleri gördüğünde onun için oldukça yıkıcı olduğunu Musul tarihini yansıtan bu eserlerin yok oluşunu görmekten büyük bir rahatsızlık duyduğunu bunun yanında eserlerin çoğunun kopya olduğuna da sevindiğini belirtti.

Asil Nujaifi ayrıca; Musul’un Irak’ın ikinci büyük müzesi olduğunu ancak neyse ki bazı önemli eserlerin Bağdat’a taşınmış olmasından mutluluk duyduğunu söyledi. Video’da tahrip edilen eserler arasından yalnızca Kanatlı boğa ve Rozhan Tanrısı heykellerinin gerçek olduğunu söyleyen vali, olasılıkla diğer eserlerin taşınamaz olduğu için parçalandığı ve taşınabilir önemli eserlerin en azından videolarda yaptıkları incelemeler doğrultusunda 7 tanesinin yerinde olmadığını ve kaçak piyasasına sürülmek üzere olabileceği konusunda uyardı.

Ayrıca 7 adet olduğu düşünülen kaçırılan eserlerin Akad İmparatorluğu Dönemi’ne ait olduğunu söyleyen Nujaifi, eserler hakkında detaylı bilgi sahibi olmadıklarını bunun yanında olasılıkla Türkiye ve Lübnan üzerinden piyasaya sürüleceğini ve bu piyasanın bu ülkelerce kolaylıkla durdurulabileceğine inandığını söyledi.

Videodaki eserlerin çoğunun kopya olduğu konusunda Bağdat müzesi ile temas halinde olduklarını söyleyen vali, 2003 yılında eserlerin Musul Müzesi yenileme çalışmaları doğrultusunda taşındığını, son dönemlerde geri getirilme planı olduğunu ancak Musul’un düşme ihtimaline karşı bu planın ertelendiğini belirti.

Büyük bir müze olan Musul müzesinde Asur ve Akad dönemi eserleri başı çekmekte. Ancak bu bölümlerin içindeki çoğu eserin sadece replika olduğu yetkililerce söylenmekte. Ayrıca bunun yanında Post-islam bölümü eserlerin hepsinin gerçek eserler olduğu ve olasılıkla tamamen yok edildiği düşünülmekte.

Bölgede Işid’in müze katliamı öncesinde Virgin kilisesini yaktığını, görgü tanıklarından dinledikleri kadarıyla kiliseyi havaya uçurmak yerine içindeki eserleri topladıkları ve sonra ateşe verdikleri de valinin verdiği bilgiler arasında bulunmakta.

RUDAW.NET

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login