Bodrum’da Çöplüğe Dönen Kaya Mezarları Temizlendi

Geçtiğimiz hafta çöplük olarak kullanılması ile büyük tepki çeken  Bodrum’da Göktepe arkeolojik alanında bulunan kaya mezarları müze müdürlüğü ekipleri tarafından temizlendi.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müze Müdür Vekili Tayfun Selçuk, daha önce bölgedeki kaya mezarların kimsesizler tarafından kullanıldığını ve çöplerle dolduğunu belirtti. Kaya mezarların temizlenmesi ve koruma altına alınması için çalışma yürüttüklerini söyleyen Selçuk, “Artık bu yerleri daha sık kontrol ederek bu tür uygunsuz faaliyetlerin oluşmamasına çalışacağız” dedi.

Bölgedeki kaya mezarlarda herhangi bir definecilik izine rastlanmadığı, sadece çöplük haline geldiği belirtildi.

Tepki Büyük

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi ve Kültür Varlıkları Çalışma Grubu üyesi arkeolog Aykut Özet, buradaki kaya mezarlarının bir bekçisi olmadığını, kendi haline bırakıldığını belirtmişti ve bunun acınacak bir durum olduğunu söylemişti.

Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi’nden emekli Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi üyesi arkeolog Ayşe Temiz de Bodrum’da tarihi yerlerin ranta kurban gittiğini belirterek, yalnız kaya mezarları değil, nekropol alanının da koruma altında olmadığını söylemişti.

Göktepe’nin Her Yeri Tarih

Göktepe’nin neredeyse her tarafı tarihi kalıntılarla dolu. Yüzlerce kaya mezarının bulunduğu Göktepe’de, son olarak tepkilere neden olan bir inşaat alanında Bodrum Sualtı Arkeoloji ve Müze Müdürlüğü ekipleri 11 adet kaya mezarı bulmuştu. MÖ. 1. yüzyıl, Helenistik Dönem’e ait olduğu öngörülen mezarlarda, müze tarafından kurtarma kazısı başlatılmıştı. Fakat inşaatta çalışan kepçenin darbeleriyle zarar gören kaya mezarlarında da günlerdir herhangi bir kurtarma kazısı yapılmıyor. Bölgedeki inşaat nedeniyle bazılarının yeniden kapandığı görülen kaya mezarlarındaki kurtarma kazılarının ise yaklaşık 10 gün sonra yeniden başlayacağı öğrenildi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login