Kamboçya Angkor Vat’ta Çıplak Fotoğraf Çekmeyi Yasaklıyor

Siam Reap şehrindeki Angkor Arkeolojik Parkı kalıntılarından sorumlu olan Apsara Otoritesi insanların kıyafetlerini çıkarmamasını ve anıtlara dokunmamasını emreden kurallar hazırladı. Phnom Penh Post’un haberine göre kurallar yazılarak oteller ve rehberlere gönderilecek.

angkor vat tapınağı siap reamKamboçyalı yetkililer, antik anıtların önünde soyunma şeklindeki yeni garip turist trendiyle mücadele etmek için yeni bir yasa çıkarıyor. Yeni düzenleme Ocak’ta üç Fransız erkeğin Angkor Vat’ta soyunduğu için tutuklanmasından, ve ondan birkaç gün önce de bir kadının aynı yerde üstsüz fotoğraflanmasından sonra geliyor.

Bu olaylardan sonra da Angkor Vat’taki Preah Khan tapınağında, Amerikalı iki kızkardeş birbirinin yarı çıplak fotoğrafını çekerken yakalanıp bekçiler tarafından tutuklandı. Arizonalı kızkardeşler altı ay geciktirilmiş cezaya ve 646 TL (1 milyon riel) para cezasına çarptırıldı, ayrıca sınır dışı edildi ve ülkeye dört yıl boyunca girmeleri yasaklandı.

Bu yıl yaşanan teşebbüsler Angkor tapınakları için bir ilk olmasa da, Chau Sun turistlerin daha önceki soyunma girişimlerinin engellendiğini söyledi.

Chau Sun “Bir Kamboçyalı olarak benim kalbim kırılıyor… Özellikle de ülkenin bir ucundan, Angkor’da dua etmeye gelebilmek için  para biriktiren yoksul Kamboçyalıları düşünüyorum. Onlar insanların neden böyle davrandığını anlayamıyorlar. Kamboçyalılar için Angkor, dini ve kutsal bir alan” diyor.

Angkor Vat, 9. ve 15. Yüzyıllar arasında varolan ve güneydoğu Asya’nın çoğuna hükmeden Khmer imparatorluğunun başkentinin kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Bir süre boyunca Angkor, dünyanın en büyük şehirleri arasındaydı. Angkor tapınakları ince oymalarıyla dolu mimarisiyle ve sanatıyla ünlü. Tapınaklarda, apsaras olarak bilinen yarı-çıplak ruhların da oymaları bulunuyor. Angkor Vat, yapılar arasında en büyük ve en iyi korunmuş olanı.

Bu anıtlarda çıplak fotoğraf çektirme trendi ise Kamboçya ve Angkor Vat’la sınırlıymış gibi gözükmüyor. 2014’te Peru’daki Machu Picchu yetkilileri bazı ziyaretçilerin çıplak fotoğraf çekerken ve alanda çıplak dolaşırken yakalanması üzerine güvenliği arttırdı.

Geçen ay porno oyuncusu Carmen De Luz Mısır Piramitleri önünde kalçalarını göstermişti. Naked at Monuments (Anıtlarda Çıplak) isimli Twitter sayfasının 2012de yayınladığı fotoğraflarda da Çin Seddi’nde ve Everest’in önünde çıplak duran erkekler görülüyor.

Independent, Guardian

Yorumlar
Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login