Kamboçya’daki Angkor Tapınak Kompleksinde İki Metrelik Heykel Bulundu

Kamboçya’nın ünlü Angkor tapınak kompleksinde, eski bir hastanenin koruyucusu olduğu düşünülen yüzlerce yıllık büyük bir heykel bulundu.

Angkor tapınak kompleksinde bulunan heykel. F: AFP/Getty Images

Kompleksi yönetmekle görevli Apsara Authority’nin sözcüsü Long Kosal, 12. yüzyılın sonlarından 13. yüzyılın başına kadar tarihlendiği düşünülen yaklaşık iki metre uzunluğundaki heykelin kazılar sırasında keşfedildiğini duyurdu.

Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Angkor Arkeoloji Parkı, 9. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar uzanan, Khmer İmparatorluğunun farklı başkentlerinin kalıntılarını içeriyor ve Kamboçya’nın en popüler turistik yeri.

En parlak döneminde bu şehir, yüzlerce tapınağıyla bir milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyordu. Tüm bu özellikler buranın, dünyanın en kalabalık ön sanayi merkezlerinden biri olmasını sağlıyordu.

On yıllar boyunca kazılan parkın büyük bölümü, her yıl iki milyondan fazla ziyaretçiyi cezbediyor. Fakat bu komplekste hâlâ keşfedilmeyi bekleyen birçok şey var ve her geçen gün yeni bulgular ortaya çıkıyor.

Kamboçyalı arkeologlar ve Singapur’un Güneydoğu Asya Araştırmaları Enstitüsü uzmanları, Kral VII. Jayavarman Döneminde yaptırılan bir Angkor dönemi hastanesinin kazılarında, yerin 40 cm altına gömülmüş bir heykel tespit etti.

Apsara ajansı, kumtaşından yapılan heykelin kollarının ve bacaklarının koptuğunu ancak aradan geçen bunca zamana rağmen vücudun ve kafanın son derece iyi korunduğunu söyledi.

Araştırmacılar bulunan heykelin hastanenin sembolik koruyucusu olmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Kamboçya Ormanlarında Gizemli Uygarlık: Khmer İmparatorluğu

Az Bilinen 10 Mükemmel Arkeolojik Yapı

Kamboçya Ormanlarının Altında Devasa Şehirler Keşfedildi


The Guardian. 1 Ağustos 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply