Elgin Mermerlerini Taşıyan 200 Yıllık Batıkta Antik Eserler Bulundu

200 yıllık batıkta gerçekleştirilen kazı çalışmaları, Lord Elgin’in, Akropolis’ten Londra’ya yolculuklarında pek çok antik eseri de yanına almış olduğunu doğruladı.

Batıkta yapılan araştırmalardan bir görüntü. F: Fardoulis

200 yıldan daha uzun bir süre önce güney Yunanistan’da batan İngiliz Gemisi Mentor’da yapılan kazılarda Lord Elgin’in, Parthenon’dan sökerek taşıdığı heykellerin yanı sıra başka Antik Yunan eserlerini de yanına aldığı ortaya çıktı.

İki haftalık bir araştırma sırasında, Yunan Kültür Bakanlığı dalgıçları, Kythera Adası’ndaki Mentor’un enkazını araştırdılar ve üç adet eski Rhodian amforasının saplarını ve küçük bir taş tekne buldular. Kulpların MÖ 3. yüzyıla ait olduğu ve Rodos adasında yapılan kavanozlara ait olduğu düşünülüyor.

Bu bulgular, Parthenon mermerlerinin yanı sıra diğer antik eserlerin de gemide olduğu teorisini doğruluyor.

Batık gemi, 2009 yılından beri kayıp diğer Parthenon mermerlerini bulma umuduyla su altı arkeologları tarafından araştırılıyor.

Gemiye, Elgin İskoç Kontu Thomas Bruce adına Akropolis’ten sökülen 16 sandık mermer yüklü idi. Gemi, Malta’ya ve daha sonra Birleşik Krallık’a varacak rotasında, 1802’de, Kythera adasındaki Avlaimona limanının girişindeki bir fırtına sırasında battı.

Yunanistan ve İngiltere arasında uzun süredir devam eden kültürel bir anlaşmazlığın merkezinde yer alan bu heykeller şimdi Londra’daki British Museum’da bulunan diğer Parthenon Mermerleri ile birlikte sergileniyor.

Yunanistan, bir zamanlar Atina’nın en kutsal tapınağı olan Parthenon’u süsleyen 17 figür ve 56 panelin 1799-1803 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu İngiltere Büyükelçiliğini yapan Lord Elgin tarafından 1801’de çalındığını iddia ediyor. İngiltere ise, Lord Elgin’in Osmanlı İmparatorluğu’nun izniyle bu mermerleri aldığını ileri sürüyor.

Diğer keşiflerde olduğu gibi bu su altı kazısı, geminin yakınında hâlâ eser kalıntısı olup olmadığını tespit etmeyi amaçlıyordu.

Yunan Kültür Bakanlığı, yaptığı açıklamada, “Kazı çalışmaları, tekne gövdesinin halen sağlam kalabilmiş olan kısmının batı sınırına, pruvaya doğru, 2013 yılında iki Mısır Heykeli parçasının bulunduğu yere odaklandı” dedi.

Bir Avustralya vakfı olan Kytherian Araştırma Grubu’nun desteğiyle ve arkeolog Dimitrios Kourkoumelis’in yönetimi altında yapılan kazı 5m x 5m alan üzerinde yoğunlaştı.

Geminin gövdesine ait olduğu düşünülen ve oldukça yıpranmış odun parçaları ile birlikte teknenin manevraları ile ilgili olduğu düşünülen bir kasnak, bütün olarak bir kum saati ve çeşitli kap parçaları ve günlük aletler ele geçirildi.

Gemide mürettebat ve yolculardan oluşan 12 kişilik ekibe ait kişisel eşyalar arasında, “B” harfini taşıyan camdan dekoratif bir pul, kemikten bir satranç takımı parçası ve bir kemik tarak parçası da bulunanlar arasında yer alıyor.

İtalya’da Binlerce Kavanoz Roma Balık Sosu Taşıyan Batık Bulundu

Mısır’da Batık Eserler İçin Sualtı Arkeoloji Müzesi İnşa Edilecek

Marmaris’te 900 Yıllık Fatimi Dönemi Batık Keşfedildi


Seeker – Rosella Lorenzi. 28 Temmuz 2015.

Yorumlar
Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirdikten sonra, Uludağ Üniversitesi'nde Arkeoloji Yüksek Lisansı'nı tamamladı. Daha sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü'nde ikinci yüksek lisansına başladı ve Kültür Mirası üzerine odaklandığı bu programdan Kültür Mirası ve İletişim konulu teziyle mezun oldu.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply