Bodrum’da Plastik Boyayla Boyanan Tarihi Toplar Temizleniyor

Bodrum’da Sualtı Arkeoloji Müzesi’ndeki plastik boya ile boyandığı iddia edilen 600 yıllık tarihi topların eski haline döndürülmesi için temizlik çalışmalarına başlandı.

İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvar Müdürlüğü’nde görevli üç konservatör ve iki restoratör, müzenin giriş ve üst avlusunda bulunan tarihi 8 topu tekrar orijinal haline getirmek için çalışmalara başladı. Yaklaşık iki hafta süreceği tahmin edilen temizliğin ardından sur duvarları üzerinde de benzer bir çalışma yapılacağı söylendi.

Ayrıca, topların boyanmasını sağlayan ve geçen hafta görevden alınan müze müdürü Emel Özkan’ın konu hakkında ifadesi alındı.

Daha önce dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaretinden önce müzedeki tarihi topları plastik boya ile boyadığı iddia edilen Emel Özkan, bu iddiaları yalanlamıştı. Söz konusu olay medyada geniş yankı uyandırmış ve internet üzerinden Emel Özkan’ın görevinden ayrılması için imza kampanyası başlatılmıştı. Emel Özkan ise bu haberleri yapanlara ve yayanlara hakaret davası açmıştı.

Geçtiğimiz hafta ise Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan görevden alındı ve Muğla Müze Müdürlüğü’ne atandı. İzine çıkan Özkan, gelecek hafta  atandığı Muğla Müzesi’ndeki görevine başlayacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login