Bodrum’daki Kutsal Yapı İçin Restorasyon Arayışı Sürüyor

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalı Mahallesi’nde bulunan ve 2013 yılında define avcıları tarafından 7 metrelik çukur açılan, Roma dönemine ait tarihi kutsal yapının restorasyonu için hazırlıklara  başlandı.

Bodrum’daki Kutsal Yapı İçin Restorasyon Arayışı Sürüyor

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen, Bodrum Belediyesi’nin basın toplantısında konuyla ilgili olarak , Yalı Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ’a yöneltilen soruya, Altındağ, tarihi yapıyı iyi bildiklerini, gerekli yazışmaların yapıldığını ve restorasyon için sponsor arayışında olduklarını söyledi. Edinilen bilgilere göre Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de konuyla yakından ilgileniyor. Mülkü Bodrum Belediyesi’ne ait olan kutsal yapıda, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ekiplerinin sponsor aracılığıyla çalışma başlatacağı ve yapıyı turizme kazandıracağı öğrenildi.

Yalı Mahallesi’nin Gerenkuyu Mevkiinde bulunan tarihi binanın içerisinde, üzerinde çeşitli figürler bulunan büyük bir mozaik bulunuyor. Fakat bu mozaik daha önce burada yapılan define avcılığı sırasında baya  zarar görmüş. Ne kadar hasar görmüş olsa da çatısı oldukça sağlam olan yapının restorasyonuna ne zaman başlanacağı hakkında net bir bilgi yok.

beyazgazete

You must be logged in to post a comment Login