Bodrum’da Plastik Boyayla Boyanan Tarihi Toplar Zarar Görmemiş

Bodrum’da Sualtı Arkeoloji Müzesi’ndeki plastik boya ile boyandığı iddia edilen 600 yıllık tarihi topların soruşturmasında bilirkişi raporu tamamlandı. Rapora göre boyanan toplar zarar görmemiş.

Tarihi topların boyatıldığı iddiası, Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Müdürünün görevinden alınmasına da neden olmuştu. 600 yıllık tarihi topların eski haline döndürülmesi için temizlik çalışmaları yapılmıştı.

Müdürün Görev Yeri Değiştirilmişti

Medyada da büyük yer alan tarihi topların boyanmasının ardından Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan açılan soruşturma sonunda görevinden alınarak görev yeri değiştirilmişti. Daha önce dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaretinden önce müzedeki tarihi topları plastik boya ile boyadığı iddia edilen Emel Özkan, bu iddiaları yalanlamıştı. Söz konusu olay medyada geniş yankı uyandırmış ve internet üzerinden Emel Özkan’ın görevinden ayrılması için imza kampanyası başlatılmıştı. Emel Özkan ise bu haberleri yapanlara ve yayanlara hakaret davası açmıştı.

Soruşturma Raporu Tamamlandı

İHA’nın haberine göre, Soruşturma kapsamında, İstanbul ve İzmir Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvar Müdürlüğüne bağlı bir ekip toplar üzerinde inceleme başlatmıştı. 19. Yüzyıl ikinci yarısı dönemine ait 14 topun restorasyonu, konservasyonu ve bakımı için daha önceki yıllarda boyandığı şekliyle arkeolog gözetiminde tekrar boyanmasına ilişkin açılan soruşturma kapsamında inceleme raporu tamamlandı.

Zarar Görmemiş

Alanında uzman kişiler tarafından yaklaşık bir hafta süren incelemeler sonunda hazırlanan rapor Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderilirken, raporda, toplar üzerinde yapılan incelemelere dair şu ifadelere yer verildi;

“Topların üzerindeki katmanları ortaya çıkaran uzmanlar topların üzerinde sırasıyla gri, gri, yeşil, gri, açık okra ve turuncu tabakaların varlığı tespit edildi. Eserlerin hava ile temaslarını keserek bozulmalarını önlemek amacıyla mevcut olan boyaların üzerine yeni boya yapıldığı, aynı uygulamaların defalarca yapıldığı, topların üzerindeki boya katmanlarından anlaşıldığı, envantere kayıtlı olan toplar dahil diğer topların boyanmasıyla yüzeylerinde ve bünyesinde her hangi bir fiziksel ve kimyasal nitelik bozulmasının söz konusu olmadığı ortaya çıktı”

Hali hazırda Bodrum’da yürütülen bazı kurtarma kazılarının Kazı Başkanı olarak görevli olan Emel Özkan’ın ise hakkında açılan bu soruşturma ve atanma kararı ile ilgili olarak dava açtığı öğrenildi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login