Hatay Valisi Yanlış Restorasyonu Kabul Etti

Hatay Valisi Ercan Topaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 31 Mart’ta, eserlerin yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’ne taşınması sırasında, mozaik eserlerin yanlış montajlandığını tespit ettiklerini ve durumu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirdiklerini söyledi.

Bakanlıktan gelen uzmanların, bir firma tarafından yapılan montaj işlemini durdurduğunu ifade eden Topaca, şunları söyledi:

“Burada önemli olan, bu eserlerin aslına uygun bir şekilde yeni müzede montajının yapılmasıdır. Bu işi üstelenen firma, daha önce Gaziantep’te Zeugma Müzesi de dahil olmak üzere restorasyon yapan tecrübeli bir firma. Ancak, buradaki montaj sırasında bazı hataların yapıldığını gördük ve çalışmayı aslında 31 Mart’tan önce durdurmuştuk. 31 Mart itibariyle de resmen durduruldu. Şimdi bu ‘hatalı montaj nasıl düzeltilir’ öncelikle onun arayışı içerisindeyiz. Daha yapılacak çok sayıda nakil ve montaj işlemimiz var. Onların da düzgün bir şekilde yapılması önemli. Bu çerçevede bakanlıkla görüşerek, tedbir aldık.”

Sorunların yaşandığı dönemde bu işin kontrolörlüğünü üstlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nde, bu işin düzgün bir şekilde yapılmasını kontrol edecek eleman konusunda bazı sıkıntılar olduğunu gördüklerini de ifade eden Vali Topaca, şöyle devam etti:

“Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bu konu intikal ettirildi. Başka illerden bu işin kontrolörlüğünü yapabilecek yeterli deneyime sahip teknik elemanların görevlendirilmesinden sonra hem tam olarak aslına uygun şekilde montajı yapılmamış eserlerin düzeltilmesi hem de yeni taşıma işlemi veya sergi salonlarında montaj işleminin yapılması üzerinde çalışmalar devam edecek. Burada sorumluluğu olan, bu işin bu noktaya gelmesinde ihmali olan kişiler var mıdır yok mudur? Şu an itibariyle böyle bir şeyi söylemek için çok erken ama ben bu konuda bir soruşturma başlattım.”

Vali Ercan Topaca yapılacak soruşturmada kontrol fonksiyonunun tam olarak yapılıp yapılmadığını, görevlilerin ihmali olup olmadığı hakkında hukuki anlamda tespitler yapılarak, sorumluluğu olanlarla ilgili yasal süreci başlattıklarını kaydetti.

Hatay Arkeoloji Müzesi’nin kentin önemli değerlerinden birisi olduğunu vurgulayan Topaca, ”Bunların korunması, teşhiri, insanların bunları gelip görmesi, burada yaşamış olan medeniyetleri, kültürleri tanıması anlamında önemlidir. Tabi bundan sonraki süreçte çok sayıda mozaiğimizin, tarihi eserin aslına uygun bir şekilde müzemizde sergilenmesi ve eski müzeden yeni müzeye naklinin yapılması birinci derece öncelikli konudur” diye konuştu.

Vali Topaca, 8-9 mozaik eserde hatalı montaj işlemi yapıldığını ve teknolojik imkanlar ve uzmanların bir araya gelmesiyle bu eserlerin hatalı montajlarının düzeltilebileceğini de belirtti.

Eski  Hatay Arkeoloji Müzesi’nin 1930’larda yapıldığını dile getiren Topaca, o dönemde mozaik eserlerin beton yüzeye yapıştırıldığını ve bunun da taşınma işlemi esnasında mozaik eserlere zarar verebildiğini ifade etti.

Topaca, bu süreçten sonra hatalı montaj yapılan mozaiklerin düzeltilmesi ve çok sayıdaki tarihi eserin aslına uygun şekilde yeni müzeye taşınmasının kendileri için öncelikli konu olduğunu da sözlerine ekledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login