Hatay’ın Arkeoloji Müzesi Açıldı

Hatay Arkeoloji Müzesi, Başbakan Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı bir törenle resmen açıldı.

Şu an İçin müzenin 16 bin metrekarelik alanının halka açıldığı, ilerleyen zamanlarda ise yaklaşık 33 bin metrekarelik bir kapalı alanla hizmet vereceği belirtildi. Ayrıca müzede 1700 adet eserin sergileneceği de edinilen bilgiler arasında.

Mozaiklerin yanısıra, Üç Ağızlı Mağarası, Çatal Höyük, Tell Tayinat, Tell Kurdu, Tell Şeyh Höyük, Aççana Höyük, Cüdeyde Höyük, Tell Akrad Höyük, Sabuniye, Al Mina ve Kinet Höyük’ten çıkartılan eserler sergilenecek olan müzenin en gözde eserini ise Tell Tayinat’ta bulunan Şuppiluliuma heykeli oluşturacak.

Çeşitli interaktif uygulamaların da yer alacağı müzenin açılışında Başbakan Davutoğlu: “Kesinlikle bir daha hiçbir şekilde bu topraklardan tek bir tarihi çakıl taşının dahi başka ülkeye gitmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply