Antakya Lahdi Hatay Arkeoloji Müzesi’ne Taşındı

1993 yılında yapılan bir temel kazısında tesadüfen bulunan ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki İskender Lahdi’nden sonra en önemli lahit olarak gösterilen 10 tonluk Antakya Lahdi, eski müzeden alınıp Hatay Arkeoloji Müzesi’ne taşındı.

2014 yılının son günlerinde açılışı yapılan Hatay Arkeoloji Müzesi’ne güvenlik önlemleri altında taşınan Antakya Lahdi, 22 yıl sonra yeni yerine kavuştu. Üzerindeki ince detay çalışmaları ve yoğun süslemeleri ile ünlü olan lahitin taşınmasında oldukça dikkatli davranıldı.

Antakya Lahiti, Antakya’nın Harbiye cadddesinde bir temel kazısında bulunmuştu. Lahitin içinde bulunan sikkelerden, milattan sonra 265 ila 270 yılları arasında yaptırıldığı tahmin edilmektedir. İçinde yetişkin bir kadın, yetişkin bir erkek ve genç bir kız olmak üzere üç kişiye ait kemikler bulunmuştur. Bunlara ek olarak bir bilezik, bir altın kolye, düğmeler ve üç adet de sikke bulunmuştur.

www.radikal.com.tr

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply