Hatay Arkeoloji Müzesi’nde Neler Oluyor?

Aslında söz konusu skandal, yaklaşık 3 aydır Hatay’da ve Hatay’ın yerel gazetelerinde bahsedilen bir konuydu. Ancak kimsenin bu olayla ilgilenmemesi, olayın hiç duyulmamasına ve üstünün kapatılmasına neden olmak üzereydi. Ta ki Arkeofili’nin ulaştığı, 2011 Genel Seçimlerinde Hatay’dan milletvekilliği aday adayı olmuş bir işadamı olan Ayhan Kara’nın facebook üzerinden yaptığı paylaşıma kadar. Mozaiklerin eski ve yeni hallerinin gösterildiği paylaşımı gördükten sonra olayın üzerine giden Arkeofili ekibi, araştırdıkça birbirinden ilginç ve üzücü ayrıntılara ulaştı. Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Roma Dönemi mozaiklerinin tabiri caizse bir “restorasyon skandalı”na kurban gittiği gözüküyordu.

Antakya’nın Yerel Mozaik Ustası Mehmet Daşkapan Dile Getirmişti

Antakya Gazetesi’nin, yerel mozaik ustası Mehmet Daşkapan’ın açıklamalarıyla aylar önce yaptığı haberde, mozaiklerin eski müzedeki ve yeni müzedeki halleri arasında ciddi farklılıklar olduğu gözüküyordu ve birçok eserin yanlış restore edildiği göze çarpıyordu. Daşkapan, “Roma Dönemi’nin görkemli zamanlarını resmeden mozaikleri resmen karikatür haline getirmişler, hele ki bazıları orijinal halinden çok şey kaybetmiş, değerinden çok şey yitirmiş” açıklamalarını yapmıştı.

Restorasyon İşlemleri İptal Edildi

Bu haber ve Daşkapan’ın açıklamaları üzerine Turizm Bakanlığı bir komisyon kurdu ve araştırma başlattı. Yapılan ilk incelemelerin ardından da, Antakya Gazetesi’nin 16 Nisan tarihli haberine göre müzede devam eden restorasyonlar tamamen iptal edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir ise yaptığı yazılı açıklama ile soruşturma başlatıldığını, inceleme bittikten sonra herkesin bilgilendirileceğini söyledi.

Ziyarete Kapatıldı

Arkeofili olarak haberi yayınlamamızla tüm ülke basınında yer bulan “mozaik skandalı” kısa sürede büyük yankı uyandırdı. Ertesi gün müzenin, söz konusu mozaiklerin bulunduğu kısmının kapatıldığı haberi duyuldu. Hatay Arkeoloji Müzesi’ni ziyarete gidenler, hatalı olduğu iddia edilen mozaiklerin sergilendiği bölüme ‘Ziyaretçilere kapatıldı’ denilerek alınmadı.

Hatay Valisi Ercan Topaca Restorasyon Hatasını Kabul Etti

Tüm bu olanlardan sonra ise Hatay Valisi Ercan Topaca AA muhabirine yaptığı açıklamalarda bulundu. 31 Mart’ta eserlerin yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’ne taşınması sırasında, mozaik eserlerin yanlış montajlandığını tespit ettiklerini ve durumu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirdiklerini söyleyen Ercan, yanlış restorasyonu kabul etti. Vali Ercan Topaca, yapılacak soruşturmada kontrol fonksiyonunun tam olarak yapılıp yapılmadığını, görevlilerin ihmali olup olmadığı hakkında hukuki anlamda tespitler yapılarak, sorumluluğu olanlarla ilgili yasal süreci başlattıklarını kaydetti.

Bakanlık Yazılı Açıklama Yaptı: Mozaiklerde Bir Sorun Yok, İsteyen Görebilir

Günlerdir gündemi meşgul eden Yeni Hatay Müzesi’ndeki restorasyon hatası mozaiklerle ilgili Kültür Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada mozaiklerde hiçbir sorun olmadığı belirtildi ve bazı yayın organları “art niyetli” olarak adlandırıldı.

“Mozaiklerde tahribatın oluşmadığı, konservasyonun devam ettiği, basında kullanılan fotoğrafların konservasyonun ilk aşamasında çekilmiş fotoğraflar olduğu ve art niyetli kişiler tarafından fotoğrafların üzerinde oynama yapılarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Basın mensupları Hatay Müzesinde iddia konusu olan mozaikleri görüntüleyebilir.”

Mozaikler Nerede?

Bakanlıktan gelen açıklama üzerine tekrar iletişime geçtiğimiz Hataylı işadamı Ayhan Kara, Arkeofili’ye yaptığı açıklamada, söz konusu eserlerin kaldırıldığını, diğer eserleri incelediklerini söyledi.

Şu anda ortalıkta tam bir bilgi kirliliği mevcut. Ne bakanlığın yaptığı yazılı açıklama, ne mozaik ustasının söyledikleri, ne Hatay valisinin söyledikleri, kısacası kimsenin dediği birbiriyle örtüşmüyor. Dolayısı ile skandal mozaiklerle ilgili her şey tam bir muammada. Olayın en kısa zaman içinde çözülüp, kamuoyuna en doğru şekilde aktarılmasını, her şeyden önemlisi mozaiklere bir zarar gelmemiş olmamasını temenni ediyoruz.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login