Ünlü Tarihsel ve Arkeolojik Kişiler Kaç Yaşında Görünüyor?

Sosyal medyayı kasıp kavuran, Microsoft’un fotoğraflardan kaç yaşında olduğumuzu tahmin eden internet sitesi uygulaması How-old.net‘i bir de tarihsel ve arkeolojik kişilikler üzerinde deneyelim diye düşündük. Sonuçlar huzurunuzda

1- Buzadam Ötzi
1991 yılında Alp Dağlarında donmuş bir şekilde bulunan Buzadam Ötzi, günümüzden 5300 yıl once öldü. Yapılan son araştırmalara göre öldüğünde 45 yaşlarındaydı.

Microsoft’un site uygulaması buna katılmıyor gibi gözüküyor. Önce taş devrinin zor koşulları, sonra da mumyalaşmanın getirdiği zorluklar Ötzi’yi gerçek yaşından çok daha yaşlı göstermiş.

 


2- Augustus

MÖ 63- MS 14 yılları arasında yaşayan, ve ölümüne kadar hüküm süren Roma imparatoru Augustus öldüğünde 76 yaşındaydı. Bu heykel imparatorluğu sırasında, MÖ 20 yılında, senato tarafından yaptırılmıştı. Augustus bu yılda 43 yaşındaydı. Senatonun verdiği heykeli, Roma İmparatoru’nu biraz gençleştirmiş gibi.

3- Cengiz Han

Yazılı kaynaklara göre MS 1162’de doğup, MS 1227’de 65 yaşında öldü. Bu heykel ortalama yaşını tutturmuş.

4- Tutankamun

MÖ 1323’te 18 yaşında ölen “çocuk firavun” lakaplı Tutankamon’un mezar maskesi de biraz yaşını büyütmüş gibi görünüyor. Yaşını büyütmenin yanı sıra bir de feminenleştirmiş…

5- Caligula
Deli İmparator 3 yıllık hükmü sonunda MS 41’de 28 yaşında öldü. Tüm yaptığı çılgınlıklar imparatoru biraz yaşlandırmış belki de.

6- Terakota Askerleri
Çin’n ilk imparatoru Çin Şi Huang, öbür dünyaya yanında her yaştan askerini götürmüş.

7- Jül Sezar
MÖ 100 yılında doğan, Jül Sezar MÖ 44 yılında 56 yaşına öldürüldü. Mükemmel bir tahmin!
Bu büst ise öldükten sonra, büyük ihtimalle MÖ 30-20 yılları arasında yapıldı.

8- Nefertiti

Kraliçe Nefertiti MÖ 1371 yılında doğmuş, MÖ 1331 yılında 40 yaşında öldü. Ünlü büstünün ise MÖ 1340’ta, 31 yaşındayken yapıldığı düşünlüyor.

9- Hatşepsut

Mısır’ın ilk kadın firavunu Hatşepsut MÖ 1458 yılında 50 yaşında öldü. Yani yaşları oldukça uyumlu. Mısır’da firavunlar genelde erkek oluyordu. Hatşepsut da erkeksi görünerek bu geleneğe zıt düşmemek için birçok sakallı heykelini yaptırdı.

İlginç olan üstteki sakalsız heykel kadın olarak görülürken, alttaki sakallu Hatşepsut heykelinin de gerçekten erkek olarak algılanması.

10- Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet’in bu portresi Gentile BEllini tarafından MS 1479 yılında yapılmıştı. Yani 1432’de doğan Fatih bu sırada 47 yaşındaydı. İyi bir tahmin daha.

11- Mona Lisa
Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosunda Francesco del Giocondo’nun karısı Lisa del Gioconda‘nın resmedildiği, ve 1503-6 yılları arasında yapıldığı düşünülüyor. 1479’da doğan Lisa bu yıllarda 24-27 yaşlarında olmalı.

12- Zeugma’dan Çingene Kızı
Ya da yer tanrıçası Gaia. Geçen yıllar şüphesiz onu da yaşlandırmış.

13- Sappho

Sappho‘nun ne doğum ne de ölüm tarihi kesin olarak biliniyor. MÖ 630-612 arasında doğduğu, yaklaşık MÖ 570’te öldüğü düşünülüyor. Yani öldüğünde en fazla 60, en az da 42 yaşında olabilirdi.

Büst, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde görülebilir.

14- Büyük İskender

MÖ 356’da doğan İskender, MÖ  323’te 32 yaşında öldü. Onu genç ve dinç göstermeyi amaçlayan bu betim çok da başarılı olmamış gibi.

Bu heykel de İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde görülebilir.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login