Ünlü İskenderiye Feneri Yeniden İnşa Edilecek

Antik Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olan İskenderiye Feneri, orijinal yerinde tekrar inşa edilecek. Fener, antik zamanlarda geçirdiği depremler sonrası hasar gördü ve günümüzde halen ayakta değil.

Geçen hafta yapılan bir toplantıda, Mısır Eski Eserler Kalıcı Komitesi feneri yeniden canlandırma projesini kabul etti. Genel Sekreter Mostafa Amin, yeni fenerin orijinal yerin birkaç metre güneybatısındaki bir kara parçası üzerine yapılacağını söyledi.

Greko-Romen arkeolojisi profesörü Fathy Khourshid, Pharos olarak da bilinen İskenderiye Feneri’nin, 3. yüzyıl ile 12. yüzyıl arasında Akdeniz’i ve İskenderiye’yi etkileyen bir dizi deprem nedeniyle büyük hasar gördüğünü bildirdi.

görsel: Emad Victor Shenouda

Khourshid, “1303’teki ciddi bir deprem Fener’in çok büyük zarar görmesine yol açtı. 1480’de de Memlük Sultanı Kayıtbay, yapının kalıntılarını, fenerin orijinal yerinde inşa ettirdiği bir kale için kullandı. Sultan’ın adını taşıyan bu kale hala ayaktadır” diyor.

Ptolemy II’nin hüküm sürdüğü yıllarda (MÖ 285-MÖ 246) bitirilen ve açılan İskenderiye Feneri Yunan mimar Knidos’lu Sostratus tarafından denizcileri limana yönlendirmek amacıyla yapılmıştı.

Khourshid, orijinal fenerin 3 kattan oluştuğunu açıkladı: “kare bir alt kısım, sekizgen bir orta kısım, ve tepede daireden oluşan bir kat.”

Üst kısımda gündüzleri güneş ışığını yansıtan bir ayna duruyor, geceleri de gemilere rehberlik etmek için bir ateş yakılıyordu.

1994’te, İskenderiye’nin doğu limanının suya gömülmüş bir bölümünün tabanında, antik fenerin kalıntıları bulunmuştu.

130 metre olduğu düşünülen yüksekliğiyle Fener, çok uzun bir süre boyunca Dünya üstündeki en yüksek insan yapımı yapıydı.

Cairo Post

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login