40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı İstanbul’da Yapılacak

Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, Türkiye için bir önemli karar daha çıktı. Her yıl gerçekleştirilen ve dünya mirası ile ilgili önemli kararların alındığı Dünya Miras Komitesi Toplantısı gelecek yıl İstanbul’da yapılacak.

Bu yıl Almanya’nın Bonn kentinde yapılan toplantıda, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri ve Efes Antik Kenti Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştı. Toplantıdan çıkan iki sevindirici haberin ardından Almanya’dan bir müjdeli haber daha geldi.

Turizm ve Kültür Bakanı Ömer Çelik’in duyurduğu habere göre, gelecek yıl Dünya Mirasları’na Türkiye’de karar verilecek. 2016’da 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda ev sahibi Türkiye olacak.

Gelecek yıl Dünya Mirasları’na Türkiye’de karar verileceğini belirten Bakan Ömer Çelik, “2016’da 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda ev sahibi Türkiye. Medeniyetlerin başkenti İstanbul’da toplanacak Komite, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday dosyaları görüşüp karara bağlayacak. Türkiye’nin ‘2016 yılı ev sahibi’ olduğu, Bonn’da düzenlenen 39. Dünya Miras Komitesi toplantılarında resmi olarak duyuruldu. Dünya Miras Komitesi’nin işleyişi gereği toplantıların başkanlığını da biz yürüteceğiz. Dünya Mirası Listesi’nin seneye İstanbul’da belirlenecek olması ülkemiz adına önemli bir gelişme. İstanbulumuz’a ve ülkemize hayırlı olsun.” Dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login