Ankara’daki Antik Tiyatro Her Geçen Gün Zarar Görüyor

Ankara, Ulus’taki 5000 kişilik antik Roma Tiyatrosu, madde bağımlıları tarafından zarar görüyor. Madde bağımlıları, Ulus’taki antik Roma Tiyatrosu’nda bali çekip ateş yakıyor. Tarihi Ankara Kalesi’nde ise iki aylık çalışmanın ardından temizlenen surlar yine sprey boyalarla boyandı.

Ciddi ölçüde zarar gördü

MS. 1. ile 2. yüzyıl arasında yapıldığı tahmin edilen Roma dönemi Antik Tiyatrosu, 2009 yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologları tarafından yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarıldı. Tiyatroyu turizme kazandırmak amacıyla kalıntılar üzerine ve çevresine sonradan inşa edilen çeşitli yapılar yıkılırken, devam eden süreçte antik tiyatro kaderine terk edildi.

Ankara Ulus’taki 5000 kişilik Antik Roma Tiyatrosu, daha önce evsizlerin yaşamaya başlaması ile gündeme gelmişti. Antik tiyatroda kalanlar ateş yakıyor ve tarihi eserlere zarar veriyordu. 2014 yılının sonlarında yaşanan bu olay ile antik tiyatronun bazı bölümleri ciddi zarar görmüştü.

Antik tiyatronun restorasyon çalışmaları sırasında eski dönemlerden kalma hamam, tapınak, agora, sur, hipodrom, sütun gibi çok sayıda tarihi eser ortaya çıkartıldı. Ancak uzun süredir etrafı derme çatma çevrili halde bekleyen tiyatro, son dönemlerde yok olma tehlikesi ile karşı karşıyaydı.

Önce Suriyeli mültecilere ve çadırlarına, daha sonra da evsizlere yuva olan tiyatro, bu kez de madde bağımlılarına ev sahipliği yapıyor. Gündüz saatlerinde bile tiyatroya gelen bağımlılar, uyuşturucu madde kullanıp ateş yakıyor. Atılan pislikler ile çöplüğe dönen tiyatronun, ateş yakılması nedeniyle taşları da zarar görüyor.

İki ay süren temizlik bir hafta dayandı

Ankara Kalesi’nde ise yüz kızartan manzara devam ediyor. İnsanların sprey boyalarla boyadığı ve ardından temizlenen kale surları yine sprey boyaların hedefi oldu.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın tarihi dokunun zarar görmemesi amacıyla buhar makinesi, saf aseton ve boya sökücü özel sıvı kullanarak iki ayda temizlediği Ankara Kalesi, daha bir hafta geçmeden yine sprey boyalarla boyandı. İsminin baş harflerini kalp içine alan bazı insanların yanısıra surlara ateş yakılarak da zarar verildi.

Ankara’daki Antik Roma Tiyatrosu İçin 5 Katlı Otel Yıkıldı

Ankara’nın Restorasyon Hatası Antik Tiyatrosu Bakımsızlıktan Çürüyor


Hürriyet Ankara. Mert Gökhan Koç. 16 Nisan 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login