Silifke’deki Hitit Fırtına Tanrısı Teşup Kabartması Tahrip Edildi

Uzuncaburç yolu üzerinde ormanlık alan içerisinde Silifke Türkmen Halk Kültürü Turizm Tarih ve Sanat Derneği Başkanı Kerim Parlatan tarafından bulunan Hitit Fırtına Tanrısı Teşup’un betimlendiği kabartma heykel ve etrafındaki yaşam alanları define avcıları tarafından da tahrip edildi.

Bir elinde şimşek demeti, diğer elinde ay şek­linde tarha (küçük balta) tutar biçimde betimlenen taş kabartma heykelinin tarih açısından birçok belgelere ışık olacağını ifade eden Dernek Başkanı Parlatan, Hitit Fırtına Tanrısı Teşup’un Anadolu’da devlet kurmuş eski bir kavim olan Hurrilerin gökyüzü ve fırtına tanrısı olduğunu belirtti.

Parlatan’ın konu hakkındaki tam açıklaması şu şekilde,

“Öyle ki ipek yolu üzerindeki izler bu toprakların 7 bin yıl öncesinin kanıtlarından birisi olacaktır. Asurlular döneminde Mezopotomya’dan Kilikya’ya uzanan yol, Helenistik ve Roma döneminde ise Antakya ve Kilikya’dan Zeugma’ya uzanan İpek Yolunun güzergahında bulunmaktaydı. Silifke’nin kuzeyindeki bu antik yol üzerindeki bölge mutlaka arkeologlar tarafından incelenmesi gereken bir bölgedir. Özellikle Demircili-Meydan arası keşfedilmeyi bekleyen tarihi sit alanları ile doludur. Tesadüfen bulduğum Teşup ise sol elinde şimşek demeti, sağ elinde çift ağızlı baltayla boğa üstünde durur halde taş üzerine kabartması işlenmiş. Bu heykel mutlaka tescillenmeli ve korumaya alınmalı turizm adına tanıtımı sağlanmalıdır. Helenistik ve Roma döneminde Teşup’un işlevi aynı, fakat sadece adı Zeus ve Jüpiter olarak değişmiştir. Taş kabartma heykelin etrafındaki yerleşim yerleri, mezarlar ve lahitlerin incelenip gün yüzüne çıkarılması Silifke turizmi ve tarihi açısından oldukça önemlidir. Mağara mezarları ise oldukça ilginç tarihi kalıntılarla doludur. Bu izler tarih acısından birçok belgelere ışık olacaktır. Yapılacak bir çalışma ile hem korumaya alınacak hemde ziyaretçi akınına uğrayarak talan edilmesi önlenecektir. Silifke bu tarihi güzelliği geleceğe taşıması açısından yetkililere göreve davet etmeyi bir insanlık görevi olarak görmekteyim. Silifke Türkmen Halk Kültürü Turizm Tarih ve Sanat Derneği Başkanı olarak bizler bu konuda elimizden geldiğince bu tarihi görevi üstlenmeyi görev olarak yapmaktan onur duyarız”

Habergazetesi

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login