Melih Gökçek’in Amblem Olarak İstemediği Hitit Güneş Kursu Heykelinin Boynuzu Kırıldı

Yıllar boyu Ankara’nın kent amblemi olarak kullanılan Sıhhiye’deki Hitit Güneş Kursu bakımsızlıktan yıpranmaya başladı. Heykelde yer alan geyiklerden birinin boynuzu kırıldı. Boynuzlardan ikisi ise koli bandıyla sarılı.

Ankara’nın simge eserleri arasında yer alan heykeldeki üç geyikten birinin boynuzu kırık halde ve farklı noktalarında da kırılmalar var. Diğer geyiğin boynuzu ise koli bantlarıyla sarılı.

ankaranın sembolü olan heykel yıpranıyor

Melih Gökçek’in Amblem Olarak İstemediği Hitit Güneş Kursu Heykelinin Boynuzu Kırıldı

Hitit Güneş Kursu

Alacahöyük’te bulunan eski Anadolu uygarlıklarından Hatti’lere ait bir eser olan Hitit Güneşi, 1973’te, dönemin Belediye Başkanı Vedat Dalokay tarafından şehrin amblemi olarak seçildi. Heykeltıraş Nusret Suman tarafından yapılan Hitit Güneşi Kursu Heykeli, 1978’de Sıhhiye Meydanı’na yerleştirildi. Heykel, doğanın çoğalmasını, üremesini, özgürlüğü ve barışı simgeliyor.

İ. Melih Gökçek İnatla İstemiyor

37 yıldır Sıhhiye’de yer alan Hitit Güneşi Kursu, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 1994’te belediye başkanı olmasıyla tartışma konusu oldu. 1995’te, Başkan Melih Gökçek başkanlığındaki Büyükşehir Belediye Meclisi, simgesi Hitit Güneşi Kursu olan şehir ambleminin, Atakule-cami minaresi ve 3 yıldız ile değiştirilmesi yönünde karar aldı.

Muhalefetin belediye meclis üyeleri, konuyu Ankara 2. İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme amblemi, ‘Belediyenin amblem belirleme yetkisi olmadığı’ gerekçesiyle Meclis kararını iptal etti. 2004’te ise Atakule figürlü amblem tekrar kullanılmaya başlandı. 2007’de de Ankara 3. İdare Mahkemesi, ‘Ankara’yı anlatmıyor’ gerekçesiyle Atakule figürlü simgeyi reddetti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15 Temmuz 2011’deki olağan oturumunda ise Atakule figürlü amblemdeki yıldız sayısı 3’ten 5’e çıkarılarak yeniden kullanılmaya başlandı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login