500 Yıllık Camiye Yapılan Mermer Pisuvarlı Restorasyon Durduruldu

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan tarihi Çoban Mustafa Paşa Cami’sinin tuvaletine yapılan mermer pisuvarlı restorasyon işlemi durduruldu.

500 Yıllık Camiye Yapılan Mermer Restorasyon Durduruldu

Restorasyondaki skandal kamuoyunda duyulunca, Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü harekete geçti. Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü camide incelemede bulundu. Koruma Kurulu’nda ikinci bir karar alınıncaya kadar restorasyon işlemleri durduruldu.

Gebze ilçe merkezinde bulunan, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1510 yılında yaptırılan Çoban Mustafa Camisi ve Külliyesi’nin erkek tuvaletinde bir süre önce yeni düzenlemeler yapıldı.

Tarihi caminin tuvaletinde duvarlar mermerle kaplanarak üzerine pisuvarlar monte edilirken, pisuvarların arasına da yine mermerden paravanlar konuldu. Ayrıca yeni lavabolar yapıldı.

Ancak tarihi caminin dokusunu bozan düzenleme tepki gördü. Tarihi camide yapılan bu restorasyonun 500 yıllık caminin dokusuna uygun olmadığı ileri sürüldü.

Gebze Tarih Araştırma Komisyonu Başkanı Resul Orman tarihi yapının özelliğini bozmayacak şekilde düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

“Külliyenin lavabolarının modernize edilmiş haliyle halkın önüne sunulduğu, tarihi dokuya zarar verdiği için biz tarihçiler ve tarih gönüllüleri olarak bu süreci istemiyoruz. Restorasyonun aslına uygun yapılmasını uygun görüyoruz. Külliyenin tarihi dokusuna zarar vermesinler, yetkililer bu işi bilenlere yaptırsınlar.”


CHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login