Hatay’da Bir Araçtan 5108 Adet Tarihi Eser Çıktı

Hatay’da biri Suriye uyruklu üç kişinin bulunduğu arabadan 5.108 adet tarihi eser ele geçirildi.

Hatay’da Bir Araçtan 5108 Adet Tarihi Eser Çıktı

Hatay, Reyhanlı’da yol uygulaması sırasında şüphe edilerek arama yapılan bir araçta Roma, Bizans ve Helenistik dönemlere ait 5.108 adet tarihi eser ele geçirildi. Tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili Suriye uyruklu 3 kişi gözaltına alınırken, ele geçirilen tarihi eserler Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Uzmanlarca yapılan incelemede, ele geçirilen tarihi eserlerin tamamının Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamı içerisinde olan tarihi eser niteliği taşıdığı tespit edildi. Tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili araç içinde bulunan biri Suriye uyruklu üç kişi gözaltına alınarak haklarında adli işlem başlatıldı.

Araçtan çıkan tarihi eserler arasında, Roma ve Helenistik dönemine ait 557 adet bronz sikke, yine Roma dönemine ait 10 Adet gümüş sikke, bizans dönemine ait bin 95 adet bronz sikke, İslami döneme ait 6 adet sikke, Perslere ait 1 adet gümüş sikke, 166 adet metal malzemeden yapılmış yüzük ve yüzük parçası, 46 adet farklı ebatlarda çeşitli eşyalara ait metal obje, 15 adet metal ok ucu, 536 adet muhtelif ebatlarda metal ağırlıklar ve 2 bin 676 adet okunamayan sikke bulunuyor.


AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login