İzmir’de Seyahatname’de Geçen Mescid ve Sarnıç Restore Edilecek

İzmir’de Kadifekale içindeki tarihi mescit ve sarnıç restore ediliyor.

İzmir’de Seyahatname’de Geçen Mescid ve Sarnıç Restore Edilecek

İzmir’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaşanan protokol krizi nedeniyle Agora, Kadifekale Antik Tiyatrosu, Yeşilova Höyüğü gibi kent içindeki birçok antik alanda kazı çalışmaları yapılamıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla her yıl yenilediği kazıları kapsayan sponsorluk anlaşması için bu yıl da ödeme yapmaya hazırlandı. Yılbaşında Agora, Foça, Smyrna, Yeşilova ve Eritrai kazıları için 2015 yılını kapsayan ödeme tablosuyla geçmiş protokol koşullarının yer aldığı örnek protokol Bakanlığa gönderildi. Ancak, Bakanlık bunu kabul etmedi. Sonuç olarak İzmir’de arkeolojik kazılar tamamen durdu.

Kazıların durmasının ardından Büyük İskender’in yaptırdığı Kadifekale surlarının ayakta kalan kısımlarını restore ederek burçlarını onaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, kale içindeki mescit ve sarnıcın restorasyonu için çalışma başlattı. Restorasyonun 300 günde bitirilmesi planlanıyor.

Kadifekale mescidi, ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de yer alıyor. Seyahatnamede mescit ile ilgili olarak Miladi 1308 tarihi veriliyor ve İzmir Kadısı ’Ahmed oğlu İlyas’ tarafından yaptırıldığı belirtiliyor. Yapılan kazı çalışmalarında ulaşılan temel duvarı izleri ve kısmen duvar izleri ile kaynakların verdiği bilgiler doğrultusunda, mescidin Kadifekale’de 14. Yüzyıl başlarında inşa edilmiş ilk cami olduğu ifade ediliyor.

kadifekale2

Kenti ziyaret eden pek çok seyyahın ve araştırmacının eserlerinde bahsedilen Kadifekale’deki sarnıç antik dönem su mühendisliği hakkında elde edilecek bilgiler ve dönemin arkeolojisi açısından ayrı bir önem taşıyor. 20 dörtgen planlı fil ayak ve 15 payanda tarafından taşınan kemerli ve tonozlu üst örtüye sahip sarnıç, andezit ana kayaya oyularak inşa edilmiş. Beden duvarlarındaki malzeme, teknik ve yazılı kaynaklar, sarnıcın 1221/1254 yılları arasında İzmir’de hüküm sürmüş Laskarid Hanedan’ından John III Doukas Vatatzes döneminde yapıldığını ortaya koyuyor.

DHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login