Amerika’da Bulunan Mamut İnsanlar Tarafından Kesilmiş Olabilir

Michigan Üniversitesi’nden paleontologlar, Michigan’ın Chelsea şehrinin yakınındaki Ann Arbor’ın 16 km güneyinde çok heyecan verici bir keşifte bulundular. Kazıda, 12.000 yıllık bir mamutun, kafatası, leğen kemiği ve kürek kemiğini içeren kalıntıları gün ışığına çıkarıldı. Kazı başkanı ve Michigan Üniversitesi paleontoloji profesörü Daniel Fisher, kazı alanında mamut kalıntılarıyla birlikte insan faaliyetlerine de işaret eden muhteşem kanıtlar bulunduğunu dile getirdi.

mic1

Daniel Fisher’ın da içinde bulunduğu, Michigan Üniversitesi paleontologlarından oluşan ekip mamutun dişlerini çıkarmak için çalışıyor. Fotoğraf: Daryl Marshke, Michigan Photography)

Jeolojik anlamda, yakın geçmişte Amerika’da yaşayan mamutlar, yalnızca 12.000 yıl önce ortadan kayboldular. Michigan’da mamut ve mastodon fosillerine sık sık rastlanıyordu. Ancak, Fisher bu mamutun en eksiksiz örneklerden biri olduğuna dikkat çekti. Daha da önemlisi, kazılarda mamut kalıntılarıyla birlikte insan müdahalesine de işaret eden birden fazla kanıta ulaşıldı.

Mamut kalıntılarının hemen yanında keşfedilen üç büyük kaya parçası, insan faaliyetlerine işaret eden kanıtlardan ilki. Bu kayaların, mamutun etrafına bilinçli olarak yerleştirildikleri düşünülüyor. Fisher, bir et saklama yöntemi olarak kayaların mamutun gövdesini bir gölette saklı tutmak için kullanılmış olabileceğini ifade ediyor ve dünyanın birçok yerindeki tarihöncesi uygarlıklarda bu yöntemin var olduğunu da sözlerine ekliyor.

Ortaya çıkarılan kalıntılar arasında kesme aleti olarak kullanıldığı düşünülen küçük bir taş parçası da mevcut. Araştırmacılar, mamutun insanlar tarafından kesildiğini teyit etmek amacıyla mamutun kemiklerindeki kesik izlerini inceleyecek ve böylece mamutun eti için kesilip kesilmediğini de anlayabilecekler.

Kalıntılar içinde insan müdahalesine işaret eden üçüncü kanıt parçası da mamutun adeta insan eliyle düzenlenmiş gibi görünen boyun omurları. “Bir hayvanın kalıntıları doğal yollarla bu şekilde parçalara ayrılarak aynı zamanda arkasında bu kadar sıkı dizilimli bir omur bırakamaz.” Fisher, kalıntıların bu şekilde dağılmış olmasının, insanların mamutun parçalarını taşıdıklarının göstergesi olduğunu ifade ediyor.

mic2

Mamut dişleri ve kafatası, kazı çukurundan çıkarılırken. Fotoğraf: Daryl Marshke, Michigan Photography.

Fosil, çok yakın bir tarihte, çiftçi ve arsanın sahibi James Bristle tarafından keşfedildi. Bristle, “Ne olduğunu bilmiyorduk. Ancak, bir inek kemiğinden daha fazlası olduğunu fark etmiştik.” dedi.

Ek çalışmalar sonrasında, araştırmacılar Son Buzul Çağı’nın sonlarına doğru ilk insanlar ile Amerikan megafaunaları arasındaki etkileşime dair daha fazla bilgi edinilebilecek. İnsanların Amerika kıtalarını tam olarak ne zaman mesken tuttukları tam olarak bilinmemekte. Bu mamutun gerçek yaşı belirlendiğinde ve insanlar tarafından kesildiği doğrulandığında, Michigan’ın ilk insan sakinlerinin bilinen tarihi bütünüyle değişebilir.

forbes.com

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login