İzmir’de Arkeolojik Kazılara Bakanlık Engeli

İzmir’de sponsor sözleşmeleri bakanlık tarafından onaylanmadığı için arkeolojik kazılar yapılamıyor. Yaklaşık 6 ay önce başlaması gereken Agora, Antik Tiyatro,Yeşilova, Foça, Altınpark, Bayraklı kazıları bakanlıktan onay gelmeyince yapılamadı. Buralarda çalışan arkeologlar ise maaşlarını alamadı ve işsiz kaldı.

Bu vahim durum, İzmir’de arkeolojik alanların insanlık kültür tarihine kazandırılmasına büyük derecede engel oluyor ve mesleğini yapabilen az sayıdaki arkeoloğu da işinden ediyor.

İzmir’deki arkeolojik kazılara İzmir Büyükşehir Belediyesi ana sponsor oluyor ve İzmir Ticaret Odası ile ilçe belediyeleri maddi destek veriyor. Sponsorluk anlaşması ise her yıl Kültür ve Turizim Bakanlığı tarafından yenileniyor. Sponsor desteği olmadan kazıların devam etmesi mümkün gözükmüyor.

İzmir’de bulunan ve dünyada kent merkezinde yer alan en büyük agora olma özelliğini taşıyan Smyrna Agorası, daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından milyonlarca lira harcanarak kamulaştırma çalışmaları ile genişletilmişti.

Sadece kamulaştırma çalışmaları için yaklaşık 37 milyon lira harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ayrıca her yıl da kazılar için 1 milyon lira ödenek ayırıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’deki Roma tiyatrosunun  da gün yüzüne çıkmasına büyük önem veriyor. Ayrıca Smyrna Agorası kamulaştırma çalışmaları için birçok sokak da trafiğe kapatılmıştı ve kazı alanına dahil edilmişti. Agoranın etrafına ise bir güvenlik duvarı yapılmıştı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login