Smyrna Agorası İçin Kamulaştırma Çalışmaları Sürüyor

İzmir’de bulunan ve dünyada kent merkezinde yer alan en büyük agora olma özelliğini taşıyan Smyrna Agorası, belediyenin kamulaştırma çalışmaları ile sınırlarını iyice genişletti.

Sadece kamulaştırma çalışmaları için yaklaşık 37 milyon lira harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ayrıca her yıl da kazılar için 1 milyon lira ödenek ayırıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’deki Roma tiyatrosunun  da gün yüzüne çıkarılmasıyla, buranın bir turizm merkezi olacağı inancında. Ayrıca Smyrna Agorası kamulaştırma çalışmaları için birçok sokak da trafiğe kapatıldı ve kazı alanına dahil edildi. Agoranın etrafına ise bir güvenlik duvarı yapıldı.

Tarihi alanlardaki bu ve benzeri kamulaştırma ve destek çalışmalarının ülkemizin her alanında yaygınlaşmasını, özellikle binlerce yıllık geçmişe sahip kentlerin internette satışa çıkarılmasındansa çeşitli devlet kuruluşlarınca gerekli ilgiyi görmesini bekliyoruz, diliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve sürdürdüğü bu çalışmaların diğer tüm belediyelere, kuruluşlara örnek olması dileklerimizle.


Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply