“Diploma Skandalında Yeni Perde” Haberine Yalanlama Geldi

Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği başkanı Nazım Can Cihan, Radikal Gazetesi Haber Müdürü Ömer Erbil’in yaptığı, “Diploma Skandalında Yeni Perde: Yeni mi Duydunuz?” haberine tekzip metni yayınladı. Özel sayfasında paylaştığı bir yorumun, Ömer Erbil tarafından değiştirilerek farklı bir biçimde aktarıldığı belirten Nazım Can Cihan’ın tam açıklaması şöyle:

“‘DİPLOMA SKANDALI’NDA YENİ PERDE: ‘YENİ Mİ DUYDUNUZ?'” HABERİ İLE İLGİLİ TEKZİP METNİ

Radikal Gazetesi Haber Müdürü Ömer Erbil’in 23/01/2015 Tarihli “’Diploma skandalı’nda yeni perde: ‘Yeni mi duydunuz?’” Başlıklı Haberine ilişkin, Radikal Gazetesi’ne ve Ömer Erbil’e Gönderilmiş Tekzip Metni.

Birkaç gündür Radikal Gazetesi, kültür servisi gündemini belirleyen 21 Ocak 2015 tarihli “Restorasyon skandalı: Kiralık diploma!” başlıklı haberden sonra, 22 Ocak 2015 günü Ömer Erbil’in kaleme aldığı “Vicdan, etik, diploma hepsi kiralık!” başlıklı yazıyı, kişisel Facebook sayfamdan paylaştım. Paylaştığım haber üzerine yazdığım, haberi ve son birkaç gündür süren tartışmayı eleştiren ve haber konusu “diploma kiralama” konusuna dair yüzeysel bilgiler ve ironi içeren nitelikteki yorumum, Ömer Erbil tarafından 23 Ocak 2015 günkü “’Diploma skandalı’nda yeni perde: ‘Yeni mi duydunuz?’” yazısında aynen kullanılmıştır. Üstelik yorumumda ifade ettiğim düşünceler kendisi tarafından manipüle edilmiştir.

Kişisel sosyal medya hesabımda Ömer Erbil’in 22/01/2015 tarihli söz konusu haberini paylaşırken yaptığım yorum şöyledir;

“İnanamıyorum, tam bir rezalet. Diploma kiralamışlar, hem de Ankara ‘da. Hayır, o değil de vicdan ve etik kiralamasalardı iyiydi… Ya, bırakın efendim, sanki bilmiyordunuz bu işlerin böyle olduğunu. Ankara’da bu işin olsa olsa arşivi olur, merkezi falan olacak bir yer değil. Ankara’daki bir derneğe sataşmak adına haberi böyle sürdürmek nedir? Mesleğe başladığım 2002 yılından beri tanık oluyorum bu duruma. Denetleyici kurumların bildiği, kolaylık olarak sunduğu, sevk ettiği bu durum için, dişinizin geçtiği diplomasını kiralayan restoratöre, sanat tarihçiye, arkeoloğa, mimara ve mühendise sataşıp onları linç edeceğinize, adınız ve mesleğiniz kadar iyi bildiğiniz bu sistemin nasıl düzeltileceğini konuşun. Okuldaki hocasıyla ihalede yarışan adamdan hangi etik kurallara sadık kalmasını bekleyebilirsiniz. Denetlediği işe süper gizli taşeron olandan, bu işte çalışandan vicdan bekleyeceğiz öylemi. Evet, bir sorundur bu ciddi de bir sorundur, görmezden gelmemeliyiz ama yeni öğrenmiş gibi de yapmayın hiç samimi görünmüyorsunuz. Sahiplenen varsa oturup konuşalım ama sadece konuşmayalım!”

Ömer Erbil kişisel sayfamdan alıntıladığı yorumumu haberinin içinde kullanırken söylediklerimi “Başkanımız bu durumun yıllardır sürdüğünü, şaşılacak bir durum olmadığını belirterek diploma kiralamanın pek de öyle etik dışı bir şey olmadığını söylüyor.” şeklinde açıkça saptırarak hakkımda ve yönetim kurulu başkanı olduğum Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği hakkında gerçeğe aykırı haber yapmıştır.

Yorumumda, açıkça anlaşıldığı üzere, “diploma kiralama” kanıksanmamış, etik kabul edilmemiş aksine konunun ne kadar ciddi bir sorun olduğu ancak yeni bir sorun olmadığı vurgulanmış ve bu konunun bireyler üzerinden değil, sistemin yargılanması ile tartışılması gerektiği fikri ifade edilmiştir.

Ömer Erbil’in kişisel sayfamda yaptığım yorumu bana sormadan alıntılayıp söylediklerimi kasıtlı olarak saptırmasının etik olmadığı açıktır. Ayrıca sayfamdan söz konusu yorumumu alıp haber yapmak için kullanırken, en azından “gazetecilik etiği” gereği bana bu yorumu kendisine daha net bir şekilde açıklamam için fırsat da verebilirdi. İnsanların “otorite” olarak gördüğü kişilerin gazetelerle sahip oldukları iletişim ağını bir Facebook sayfası düzeyinde kullanmasını etik olarak değil fakat mantıken de bir yere oturtamıyorum.

Gazetedeki yazısı içerisinde bütünüyle paylaştığı Facebook’ta yer alan yorumuma dair bir düzeltme yapmaya gerek duymuyorum. Çünkü Ömer Erbil veya kötü niyetli olmayan herhangi bir kimse söz konusu yorumumu bir kez daha okuduğunda, yazdıklarımdan meslek etiğine sahip çıkmadığımı, yaşanan olayları normal karşıladığımı çıkarması mümkün değildir.

Kelimesi kelimesine savunduğum Facebook yorumumu, tüm Türkiye’ye duyurduğu için Ömer Erbil’e teşekkürlerimi sunmakla beraber, yaptığı haberde hakkımda yazdığı asılsız bilgiler ve yersiz eleştirisi için şahsıma ve de asılsız eleştirilerini kuvvetlendirmek için ortaya sürdüğü, başkanı olduğum derneğe (Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği) ve üyelerine bir özür yayınlamasının, gazeteci meslek etiği açısından bir gereklilik olduğunu hatırlatmak isterim.

Gündemdeki mesele bir sistem sorunudur, çözümü için birlikte hareket edilmesi gereklidir. Konu hakkında, şahıslar üzerinden atılacak tüm adımlar, yapılacak tüm açıklamalar doğru bilgi vermekle yükümlü olduğunuz okuyucularınızı asıl meseleden ve gerçekten uzaklaştıracaktır. Kültür varlıkları konusunda haberleriyle tanıdığımız Ömer Erbil’in bu bilinçle hareket etmesini temenni etmekte ve yaptığı yanlışı düzelteceğine inanmaktayım.
Saygılarımla,

Nazım Can Cihan

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply