İzmir’deki Smyrna Tiyatrosunda Satyr Kabartması Bulundu

İzmir’deki Smyrna Antik Kenti’nin tiyatrosunda yapılan kazı çalışmalarında, elinde avcı sopası olan bir Satyr kabartması bulundu.

Smyrna Antik Kenti’nde, Kadifekale ile Smyrna Agorası arasındaki yamaçta yer alan tiyatrodaki kazılar birkaç yıl önce başladı.

(İzmir Agorası’nda Kentlerin Rekabetini Gösteren Duvar Yazıları Bulundu)

Yaklaşık 700 yıl kullanıldıktan sonra MS 4. yüzyılda kaderine terk edilen ve zaman içinde üzeri toprakla kaplanan tiyatronun seyirci oturma sıralarının bir bölümü günümüzde yeniden açığa çıkarıldı.

Yapımı MÖ 3. yüzyıla dayanan tiyatroda sürdürülen kazı çalışmalarında geçtiğimiz günlerde, Antik Yunan mitolojisinden bilinen ve elinde avcı sopası (Lagobolon) bulunan genç bir Satyros kabartması bulundu.

Söz konusu kabartma, İzmir Smyrna Tiyatrosu’nun sahne binası kazıları sırasında keşfedildi.

Satyrler, Yunan mitolojisinde, kulakları ve kuyruğu bir atınkine benzeyen erkek doğa canlılarıydı. Erken sanatsal temsillerde bazen at benzeri bacaklar ile tasvir ediliyorlardı, ancak MÖ 6. yüzyıldan itibaren daha çok insan bacaklarıyla tasvir edildiler.

Smyrna Tiyatrosu’na ilişkin ilk bilgilere Vitruvius’un De Architectura adlı eserinde ulaşılıyor. Vitruvius (V.IX.1), Smyrna Tiyatrosu’nun skene (sahne) binasına bitişik durumda olan veya hemen yakınında olan Stratonikeion adı verilen bir portikonun bulunduğunu not ediyor. Böyle bir portikonun tiyatro civarında planlanmış olmasını övgüyle belirtiyor ve diğer kentlere örnek olarak gösteriyor. Tiyatrolara yakın bu tür portikolar yağmurlu havalarda izleyicilerin sığınması ve oyuncuların ekipmanlarını saklamaları için uygun bir kapalı mekan imkanı sağladıkları biliniyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login