Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Yanında Yangın Çıktı

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi yanında yer alan otluk alanda yangın çıktı. Roma Dönemi’ne ait yerden ısıtmalı hamam kalıntılarının bulunduğu alanda çıkan yangın, vatandaşlar ve itfaiye ile birlikte söndürüldü.

Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, çevredeki insanların yardımlarıyla yangını kontrol altına aldı ve müzeye sıçramasını engelledi. Yangının çıkış nedenleri araştırılıyor.

Yangın hakkında açıklama yapan Şanlıurfa Rehberler Odası Başkanı Kamil Türkmen, “Biz tarihimizi maalesef koruyamıyoruz. Çok açık ve net bir şekilde burada örneğini görüyoruz. Tarihi Roma hamamı, mozaik müzesinin hemen yanı başında bulunuyor. Turizmin hareketli olduğu bir günde yangınla karşı karşıyayız. Tarih böyle bu şekilde korunmaz. Tarihi ören yerlerdeki otların acilen temizlenmesi gerekiyor. Bu çok büyük tahribatlara neden oluyor.” Dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login