Peru’da 3800 Yıllık Rahibe ve Politik Lider Figürinleri Bulundu

Peru Kültür Bakanlığı 3,800 yıl önce antik Caral uygarlığı tarafından yapıldığı düşünülen üç figürin bulunduğunu açıkladı. Bakanlık figürinlerin “derin bir sembolik anlamı olan bir adağın” parçası olabileceğini de düşünüyor.

Çamurdan yapılan figürinler, Peru’nun kuzeyinde günümüzde önemli bir arkeolojik alan olan Vichama antik şehrinde bulundu. Figürinler bir yapının içinde bulunan, hasırdan yapılmış ve pamuk ipliğiyle tutturulmuş  bir sepetin içindeki ikinci bir hasır sepette keşfedildi. Antropomorfik figürinler birbirine bakar şekilde bulundu.

Bakanlık figürinlerin büyük ihtimalle, yeni bir binanın temeli atılırken yapılan ritüellerde kullanıldığını söyledi.

Siyah, sarı, beyaz ve kırmızı renklere boyanmış çıplak erkek ve kadın figürlerinin, politik liderleri temsil ettiği düşünülüyor. Erkek olan ilk figür hardal sarısı saça ve kırmızı boncuklardan yapılmış bir kolyeye sahip. Kadın olan figür kırmızımsı saça ve siyah dudaklara sahip.

28 parmaklı bir kadını betimleyen, ve diğerlerinden daha uzun olan üçüncü figürinin ise bir rahibeyi temsil ettiği düşünülüyor. Bu 28 parmaklı kadının beyaza boyalı yüzünde kırmızı noktalar bulunuyor. Rahibe figürininin siyah saçları, kırmızı bir alnı, ve siyah ile kırmızı bonckuklardan oluşan bir kolyesi var. 

Araştırmacılar bu figürinin boyunun diğer ikisinden daha uzun olması, kadın ve erkek figürininin arasında durması, ve 28 parmağı olması nedeniyle bir rahibe olabileceğini düşünüyor.

Araştırma ekibi ayrıca aynı dikdörtgen yapıda iki adet, kumaşa sarılı ve sarı, mavi, turuncu kuştüyleriyle kaplı, vücutsuz kadın yüzü figürini de buldu. Ruth Shady’nin başında olduğu arkeolog ekibi, bu yapının özellikle adaklar için yapıldığını düşünüyor.

Kültür bakanlığı açıklaması “Yüzler, yüz boyamaları, saç stilleri ve kadın yüzlerinin özellikleri, Supe Vadisi’ndeki Miraya arkeolojik alanında bulunan bir figürini hatırlatıyor. Bu yüzler büyük ihtimalle bir tanrıçayı ya da Caral uygarlığının sonuna doğru yaygın olan kadın ilkörneğini/modelini temsil ediyor” diyor.

Kumaşa ve renkli kuştüylerine sarılı kadın yüzleri

Amerikalar’ın en erken uygarlığı olduğu düşünülen Caral uygarlığı yaklaşık 5,000 yıl önce ortaya çıktı ve Peru’daki Supe Vadisi’nde yaşadı. Caral’lılar arkalarında piramit ve batık amfitiyatro gibi etkileyici mimari yapılar bıraktı.

Chicago’daki Field Müzesi’nden Jonathan Haas, 2001de yapılan ve Caral şehrindeki yapıları MÖ 2600 ila 2000 yıllarına tarihleyen çalışmayla ilgil olarak “Caral’dan öğrendiklerimiz, erken And uygarlıklarının gelişimiyle ilgili düşündüklerimizi yeniden yazacak” demişti.

Vichama şehrindeki arkeolojik çalışmalar

Caral şehri, figürinlerin bulunduğu ve Güney Pasifik kıyısında olan Vichama arkeolojik alanından daha iç kısımlarda kalıyor. Fakat bakanlığın da açıklamasına göre tüm bu alanlar Caral Arkeolojik Bölgesi’nin bir parçası.

AFP, TheBlaze.com, görseller: Peru Kültür Bakanlığı

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login