Don Kişot’un Yazarı Cervantes’in Kemikleri Yeniden Gömüldü

Birkaç sene önce İspanyol arkeologlar, 1616 yılında ölen Don Kişot’un yazarı Cervantes’in kalıntılarını aramaya başladı. 2011’de araştırmaya başlarken amaçları, kafatasından yüzünü yeniden canlandırmak ve sirozdan ölüp ölmediğini öğrenmekti. Cervantes’in elindeki ve göğsündeki ölüm öncesi oluşan yaralar, iskeletinin kimliğini tespit etmeyi kolaylaştıracaktı. Geçtiğimiz Mart ayında, Madrid’deki Trinitarian Manastırı’nda Cervantes’in olduğu düşünülen kalıntıların bulunduğu açıklandı. Şimdi ise Cervantes’in kalıntıları yeniden gömülüyor.

İspanyol El País gazetesindeki habere göre, forensik ekibinin başındaki Francisco Exteberria, manastırdaki ölülerin gömüldüğü mahzende, 1612 ve 1630 tarihleri arasında gömülen, 6’sı erkek, 5’i kadın, 6’sı çocuk olmak üzere 17 kişi olduğunu öğrendi.

(Görsel: AP Photo/Daniel Ochoa de Olza, File)

Bulunan kalıntıların Cervamtes’e ait olduğuna dair kanıtlar oldukça kuvvetli olsa da, yine de ikinci dereceden kanıtlar: Cervantes’in ölüm belgesi Trinitarian rahibeleri tarafından gömüldüğünü belirtiyor. Ayrıca Cervantes manastırla aynı mahallede yaşamıştı, Don Kişot’u buranın rahibelerine adamıştı, ve Cervantes’in kızı da bu manastırda bir rahibe olmuştu.

Fakat kemikler parçalar halinde ve birbirine karışmış olduğu için, arkeologlar iskelette, Cervantes olduğunu kesin olarak  doğrulayacak ölüm öncesi yaraları belirleyemedi. Cervantes’in durumunda DNA da çok yardımcı olmuyor, çünkü kızkardeşinin gömüldüğü yer bilinse de o da başkalarıyla birlikte gömüldüğü için kemikleri belirlemek mümkün görünmüyor. Arkeologlar, Cervantes’in manastırda gömülü rahibe kızının iskeletini de kesin olarak tespit edebileceklerini düşünmüyor.

(Görsel: PIERRE-PHILIPPE MARCOU/AFP/Getty Images)

Eğer Cervantes’in soyu yakın zamanlara kadar takip edilebilirse, ek olarak soy ağacı çalışmaları da araştırmaya yardımcı olabilir.

11 Haziran’da Madrid Belediye Başkanı Ana Botella tarafından, Cervantes’e resmi bir defin töreni yapıldı. Belediye Başkanı Botella Trinitarian Manastırı’nda Cervantes’e adadığı bir anıtın, ve kalıntıların bulduğu yeri işaretleyen bir plaketin açılışını yaptı. Anıtta birçok insanın gömüldüğü mezar-mahzendeki kemik  kalıntıları da bulunuyor.

Örnekler üzerinde daha fazla çalışma yapılıp yapılmayacağı, ve arkeologların yıllar önce Cervantes’in hayatı, görünüşü ve ölümüyle ilgili sorduğu soruların cevabını bulup bulmadığı şu anda belli değil.

Forbes

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login