Shakespeare’in Kafatası Muhtemelen Çalındı

William Shakespeare’in mezarına yapılan yüksek teknolojili incelemer, Shakespeare’in kafatasının muhtemelen çalındığını gösterdi.

Shakespeare'in Kafatası Muhtemelen Çalındı

Bu önemli keşif, 1879’da yayınlanan fakat daha sonra kurgu olduğu için önemsenmeyen “Define avcıları 1794 yılında Shakespeare’in kafatasını aldı” haberini de doğrular nitelikte.

Uzman ekip, yer radarı taraması yaparak, Stratford’ta Holy Trinity Kilisesi’ndeki mezarın içine bakmayı başardılar. Bu sayede araştırmacılar, mezara hiçbir zarar vermeden toprağın içindekini görme şansını elde etti.

Jeofizik uzmanı Erica Utzi ile beraber projeyi yürüten Staffordshire Üniversitesi’nden Arkeolog Kevin Colls, Shakespeare’in kafatasının burada bulunmadığına inandığını belirtti ve  “Elimizde, taramalarla keşfettiğimiz Shakespeare’in mezarının kafa kısmında garip bir bozulma ve geçmişte bu mezardan kafatasının alındığına dair bir hikaye var.” dedi.

Mezardaki söz konusu incelemeler, Shakespeare’in ölümünün 400. yılı ile başlatıldı.

Ünlü oyun yazarının yattığı mezar, yetişkin bir insan için çok küçük olması nedeniyle uzun zamandır arkeologlar ve tarihçiler tarafından tartışılan bir konuydu. Aynı zamanda mezarda hiçbir isim yazmıyor fakat korkutucu bir lanet yazıyor: “İsa’nın aşkına burdaki toprağı kazmaktan vazgeç dostum. Bu taşlara dokunmayan kutsansın. Kemiklerimi yerinden oynatan lanetlensin.

Shakespeare'in Kafatası Muhtemelen Çalındı

Araştırmacılar daha sonra bir başka kiliseye, Shakespeare’e ait olduğu efsanesi bulunan Worcestershire’daki  St. Leonard Kilisesi’ne gittiler. Fakat adli antropologların yaptığı analizler, bu kafatasının yetmişli yaşlarında ölen bilinmeyen bir kadına ait olduğunu belirledi.

William Shakespeare’in mezarının incelenmesine izin verilen ilk araştırmacı olmanın kendisini gururlandırdığını söyleyen Colls, “Bunun gibi projelerde asla ne ile karşılaşacağınızı bilemiyorsunuz. Ayrıca tabii ki bu mezar hakkında birçok efsane ve mit var.”

Analiz sonuçlarına ikna olmadığını belirten Holy Trinity Kilisesi papazı Patrick Taylor, “Kafatasının çalındığına dair yeterli kanıt yok” diyor.

Papaz: “Shakespeare’in dileği doğrultusunda mezarın kutsallığına saygı göstermeyi devam edeceğiz ve bozulmamasını sağlayacağız. Mezarın altında tam olarak ne bulunduğunu bilmeden yaşamak zorundayız.”

Shakespeare'in Kafatası Muhtemelen Çalındı

Shakespare’in mezarına yapılan incelemelerde elde edilen sonuçlar:

1- Mezarın kafa kısmında önemli tamir izleri mevcut. Bu tamiratın, muhtemelen bir önceki bozulma nedeniyle zemin batmasını düzeltmek için yapıldı.

2- Tamirat, 1879 yılında The Argosy dergisinde yayımlanan “Shakespeare’in kafatası çalındı” haberini doğrular nitelikte.

3- Uzun zamandır düşünüldüğü gibi Shakespeare, eşi Anne Hathaway ve diğer yakınları, kilisenin altında büyük bir aile mezarına gömülmedi.

4- Shakespeare ve eşinin mezarı bir metreden daha az bir derinlikte yapıldı.

5- Shakespeare’in mezarının, mezar taşına göre çok daha uzun olduğu tespit edildi.

6- Yer taramaları mezarda tabut çivisi gibi metal izlerine hiç rastlamadı. Bu da onların tabutla gömülmediğini, sadece kefen ile sarılıp gömüldüğünü gösteriyor.


BBC

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login