Suriye Ordusu Palmira Antik Kenti’ne Girdi

Suriye ordusu, 2015 Mayıs ayından beri terör örgütü IŞİD’in elinde olan Palmira Antik Kenti’ne girdi.

Suriye Ordusu Palmira Antik Kenti'ne Girdi

Suriye hükümeti dün akşam Palmira Antik Kenti’ne yaklaşık 1 kilometre mesafe uzaklıkta bulunduklarını ve yakında antik kenti IŞİD’ten alacaklarını açıklamıştı.

IŞİD 2015 Mayıs ayında Palmira’yı ele geçirmişti. Bunun ardından örgüt, kent harabelerinden kaçırıldığını söylediği bazı heykellerin parçalanma videolarını ve fotoğraflarını yayımlamıştı.

IŞİD şu ana kadar, dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri sayılan Palmira Antik Kenti’nde, iki adet 2000 yıllık tapınak, bir antik kemer ve kule mezarları yok etti. UNESCO ise Palmira’da yapılanları savaş suçu olarak nitelemiş ve kınamıştı.

Suriye Ordusu Palmira Antik Kenti'ne Girdi

IŞİD ayrıca hayatını Palmira’ya adayan Arkeolog Halid el-Esad’ı, tarihi eserlerin nerede saklandığını söylemediği için başını keserek idam etmişti.

Palmira’da 1. ve 2. yüzyıldan kalma tapınaklar ve sütunlu yol, o dönemin en iyi korunmuş eserleri arasında yer alıyor. Palmira Antik Kenti aynı zamanda “Çölün Gelini” olarak da biliniyor.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login