Palmira Antik Kenti’nde En Az 150 Mayın Bulundu

Palmira Antik Kenti kalıntılarının farklı kısımlarına yerleştirilmiş en az 150 mayın bulundu.

Palmira Antik Kenti'nde En Az 150 Mayın Bulundu

Palmira Antik Kenti’nin IŞİD’te alınmasının ardından bölgeye giren Suriye ordusu, IŞİD tarafından Palmira Antik Kenti’ne yerleştirilmiş en az 150 mayın bulduklarını açıkladı.

Askeri yetkililerden yapılan açıklamaya göre, mayınlar hem yerleşim alanlarına hem de en ünlü tarihi kalıntıların bulunduğu antik kente yerleştirilmiş.

IŞİD’den Kurtulan Palmira’nın İlk Görüntüleri

Çölün Gelini olarak da bilinen antik kentteki mayınlar, Suriye ordusu bölgeyi üç hafta süren şiddetli çatışmalardan sonra tekrar ele geçirdikten sonra bulundu.

IŞİD antik kenti 2015 yılının Mayıs ayında ele geçirmişti ve o günden beri kontrolünde tutuyordu. Antik kentteki birçok tarihi kalıntıyı İslam’a uygun bulmadığı için patlatan IŞİD, Palmira tiyatrosunda da infazlarını gerçekleştiriyordu. IŞİD ayrıca Palmira Antik Kenti’ne hayatını adayan Arkeolog Halid Esad’ı da infaz etmiş ve cesedini Roma sütununa asarak sergilemişti.

Palmira Antik Kenti’ni Korumak Uğruna Ölen Arkeolog Halid Esad


independent

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login