İber Yarımadası’nda Büyük Bir Neandertal Av Kampı Bulundu

Yaklaşık 76.000 yıl önce İber Yarımadası’nda Neandertallerin büyük sığırları ve geyikleri avladıkları bir “av kampı” keşfedildi.

Bölgede bulunan fauna kalıntılarından bazıları. C: Abel Moclan

Yenir bir çalışmada, yaklaşık 76.000 yıl önce Neandertallerin yaşadığı Navalmaíllo Kaya Sığınağı sahasında zooarkeolojik ve tafonomik analiz yapıldı. Analizlere göre buradaki Neandertaller esas olarak büyük sığırları ve geyikgilleri avlıyordu.

Tafonomik çalışma sayesinde, alanı bir “av kampı” olarak nitelendirmek mümkün oldu. Yani burası homininler tarafından avlarını yakaladıkları yer ile tüm grubun farklı zamanlarda av partilerinde elde ettiği kaynaklardan yararlandığı nihai tüketim yeri arasında bir geçiş noktası olarak kullanılmıştı.

(Taş Aletler, Neandertal Avcılığının Hikayesini Anlatıyor)

300 metrekarenin üzerinde bir alanı kaplayan bu alan, muhtemelen bölgenin en büyük Neandertal kampıydı. Daha önce bu homininler tarafından farklı anlarda taş aletler yapmak veya ateş kullanmak gibi farklı faaliyetlere dair kanıtlar bulunmuştu ancak karşılaşılan fauna kalıntılarının ne kadar önemli olduğu hakkında çok az şey biliniyordu.

Navalmaillo Kaya Sığınağı sitesi. C: Abel Moclan

Quaternary Science Reviews dergisinde yayınlanan makalenin baş yazarı Abel Moclán, “Navalmaíllo’daki Neandertallerin esas olarak büyük sığırları ve geyikgilleri avladıklarını, orada işleyip ikinci bir referans noktasına taşıdıklarını yüksek bir kesinlikle gösterebildik. Bu nokta çok ilginç çünkü bu tür davranışlar İber Yarımadası’nda çok az yerde tespit edilmişti. Tüm bunları yapmak için Yapay Zeka gibi çok güçlü istatistiksel araçlar kullandık.” diyor.

Pinilla del Valle bölgelerindeki 20. kazı sezonu şu anda 15 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında devam ediyor.


CENIEH. 26 Ağustos 2021.

Makale: Abel Moclán et al. (2021). A neanderthal hunting camp in the central system of the Iberian Peninsula: A zooarchaeological and taphonomic analysis of the Navalmaíllo Rock Shelter (Pinilla del Valle, Spain), Quaternary Science Reviews.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login