Peru’da 1500 Yıllık Kedi Pençeleri

Kuzey Peru’da, ritüel dövüşlerde kullanıldığı düşünülen bir çift metal pençe arkeologlar tarafından bulundu. Bir asilzade mezarında bulunan pençelerin, antik Moche uygarlığına ait olduğu düşünülüyor.

kuzey peruda metal pençeler

Pençelerin en az 1500 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Gelecekteki araştırmalar ve testlerin, buluntuların yaşı hakkında daha kesin bir bilgi vermesi bekleniyor.

Arkeologlar, Trujillo kentinin yakınında kazı yaptıkları sırada, pençelerle beraber asa, küpe, seramik parçası ve maske de buldular. Asanın gücü temsil ettiği, küpelerin statüyü temsil ettiği ve seramik parçasının ise tipik bir elit şahsiyeti temsil ettiği belirtildi. Aynı zamanda mezarda bulunan asilzadenin kemikleri ise incelenmek üzere alındı.

Araştırmacılar, pençelerin hayvan derisinden yapılmış, tüm vücudu kaplayan bir ritüel dövüş kostümünün parçası olduğunu iddia ettiler. İki erkek arasında gerçekleşen dövüşün kazananına ödül olarak bir çift pençe veriliyor, kaybeden ise tanrılara kurban ediliyor olabilir.

Moche uygarlığı Trujillo kentinin etrafında kurulmuş. Ünlü İnka uygarlığından daha eskiye dayanıyor ve MS 800 yıllarında bilinmeyen bir nedenden dolayı yok oluyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply