Sezar’ın “Veni Vidi Vici” Dediği Zile Kalesi Dökülüyor

Roma İmparatoru Jül Sezar’ın Basforos Kralı 2. Pharnake’ye karşı zafer kazanarak, dünyaca ünlü ”Veni, vidi, vici” (geldim, gördüm, yendim) sözünü söylediği Zile Kalesi’nin surlarından evlere taşlar yuvarlanıyor.

Tarihi kalenin surlarından düşen taşların kalenin ayaklarındaki evlere yuvarlanması, çevrede can ve mal güvenliğini tehdit ediyor. Taşların zaman zaman evlerin çatılarına düşerek büyük hasar oluşturduğu kalenin surlarının acilen restore edilmesi gerekiyor.

Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, AA’ya yaptığı açıklamada, acil restorasyon talepleriyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığını bilgilendirdiklerini ve geçici önlem olarak uyarıcı levhalar koyduklarını söyledi.

Zile Kalesi

Roma İmparatoru Jül Sezar, Pontus asıllı Basforos Kralı 2. Pharnake ile Zile Altıağaç mevkisinde çok kanlı bir savaş yapar. İki tarafın da büyük kayıplar verdiği savaşı Jül Sezar kazanır ve ünlü  “Veni Vidi Vici” sözünü söyler.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login