Saddam Hüseyin’in Sarayı Müzeye Dönüştürülerek Hizmete Açıldı

Irak’ın eski diktatörü Saddam Hüseyin’in sarayı, savaştan 13 yıl sonra Eylül ayında müzeye çevrilerek hizmete açıldı.

Saddam Hüseyin'in Sarayı Müzeye Dönüştürülerek Hizmete Açıldı

2003 yılındaki ABD işgali sırasında devrilen Irak lideri Saddam Hüseyin’e ait bir saraydan dönüştürülmüş arkeoloji müzesi hizmete açıldı. Müdürlüğünü Kahtan El-Obaid’in üstlendiği ve açılışı dün yapılan “Basra Evi” isimli yapıda, geçmişi MÖ. 400 ile MS. 1800 yılları arasına uzanan ve Basra’nın ticari ve kültürel kimliğini yansıtan tarihi eserler sergileniyor.

Irak’ın güneyinde, Basra’daki büyük konak, savaş sırasında İngiliz ordusuna yemekhane olarak hizmet verdikten sonra, savaşın parçaladığı Irak’ta uzun süredir açılan ilk müze oldu. İngilizler Basra’dan 2007 yılının Eylül ayında çekilmişti.

Saddam Hüseyin'in Sarayı Müzeye Dönüştürülerek Hizmete Açıldı

Projeyi yürüten kişiler, yeni açılan müzede, Irak Müzesi’nden Sümerler, Asurlar ve Babillere kadar farklı dönemlere ait en az 3500 eser sergileniyor.

Saray, Irak’ın en büyük ikinci şehri Basra’da bulunuyor. Basra aynı zamanda Denizci Simba’nın yurdu olarak biliniyor. Bugün ise burası önemli bir ticaret merkezi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login