Cengiz Han’ın Torunu Kubilay Han’ın Çin’deki Sarayı Bulunmuş Olabilir

Pekin’deki Yasak Şehir, tarih boyunca 24 Çin imparatorunun sarayı oldu. Fakat yüzyıllardır, Moğol imparatoru olan Kubilay Han’ın, 13. yüzyılda Pekin’deki sarayının yeri bir sır olarak kalmıştı. Yeni çalışmalar sırasında, Kubilay Han’ın kurduğu Yuan Hanedanlığı’nın sarayına ait temellerin Yasak Şehir’in tam altında olabileceği ortaya çıktı.

Solda Pekin’deki Yasak Şehir altında bulunan, Yuan Hanedanlığı’na ait temeller. Görsel: SCMP Pictures

Saray Müzesi arkeologları, bulunan kalıntılara bakarak, Yuan dönemine tarihlenen sarayın daha önce sanıldığı gibi Yasak Şehir’in yakınında olmadığını, aksine Yasak Şehir’in tam altında olduğunu söylüyor.

Moğol İmparatorluğunun 5. kağanı ve Cengiz Han’ın torunu olan Kubilay Han, 1271 yılında Çin’de bir fetih hanedanı olan Yuan Hanedanlığını kurdu. Kubilay’ın ilk imparatoru da olduğu Yuan Hanedanlığı günümüzde Moğolistan, Çin ve Kore’nin olduğu bölgede hüküm sürüyordu. Çin İmparatoru rolünü de almış olan Kubilay han, tüm Çin’i fetheden fakat Çinli olmayan ilk imparator oldu.

Daha önce de Yuan Sarayı’nın, günümüz Yasak Şehir sarayının yakınlarında olduğu düşünülüyordu. tam altında olduğu düşünülmemişti.

Yapılan açıklamada uzmanlar, Yasak Şehir’in ortasındaki arkeolojik kazıda 700 yıllık bir kraliyet konutuna ait temeller bulduklarını açıkladı.

Saray Müzesi arkeoloji departmanı müdürü Li Ji, Youth.cn‘e yaptığı açıklamada, Yuan Hanedanlığı’ndan sonra gelen Ming Hanedanlığı döneminde Yasak Şehir inşa edilmeden önce, önceki hanedanlığa dair bütün yapıların yok edildiğini söyledi. Bu da keşfi oldukça önemli hale getiriyor.

Yasak Şehir. Görsel: SAAD AKHTAR VIA WIKIMEDIA COMMONS // CC BY 2.0

Ming Hanedanlığı’nın (1368–1644) imparatorluk sarayı olan Yasak Şehir 1406 ve 1420 yılları arasında inşa edilmişti. Yıllar içinde genişleyen saray, daha sonra da 1912’ye kadar Qing Hanedanlığı tarafından kullanıldı.

2014 yılında ise Saray Müzesi uzmanları, sarayın inşaat tarihiyle ilgili yeni bilgiler edinmek için sarayın orta kısmında arkeolojik kazılara başladı.

Yasak Şehir’in ortasında olan bir kazı alanında, farklı dönemlere ait üst üste dört kart bina temeli bulundu. Bunlar en üstte Qing, sonra Geç Ming, Erken Ming, ve en altta Yuan şeklindeydi.

Kazılarda ayrıca Qing Hanedanlığı’na tarihlenen, bir imparatorun annesine ait bahçenin kalıntıları, ve kullanılmayan porselenler ve porselen parçaları için kullanılan bir çöp çukuru bulundu.


South China Morning Post, Laura Zhou, 6 Mayıs 2016. 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login