Bilinen En Eski Şarap Hâlâ İçilebilir mi?

Almanya’nın Speyer kentindeki Pfalz Tarih Müzesi’nde yaklaşık 1.700 yaşında olduğuna inanılan açılmamış bir şarap şişesi duruyor.

Bu şişenin içeriği en hafif tabiriyle biraz şüpheli görünüyor – ancak mikrobiyal ölçekte, dokusu midenizi bulandırsa bile sizi gerçekten hasta etmeyebilir.

Römische Wein von Speyer veya Speyer şarabı, 1867’de bir Roma mezarında bulundu. Şişenin sıvı içeriğini korumadaki başarısının bir kısmı, mantar yerine mumla kapatılmış olmasına dayanıyor. Aksi takdirde içindeki “şarabı” olduğu gibi serbest bırakarak uzun zaman önce çürümüş olurdu.

(İlgili: Yunan Şarap ve Şenlik Tanrısı Dionysos Kimdi?)

Şişenin içindeki sıvıya “şarap” demek biraz zor, çünkü yaklaşık 1.700 yıl boyunca, sıvı muhtemelen tüm alkollü niteliklerini tamamen farklı bir üzüm içeceği oluşturma noktasına kadar kaybetmiş olmalı.

Bununla birlikte, herkesin onu açmaya biraz korktuğu gerçeğinden dolayı, henüz kimse şişenin ne içerdiğini kesin olarak belirleyemedi.

Şarapta yaşayan bir çeşit cini serbest bırakma ihtimalinin yanı sıra (şaka), Speyer şarabını açma konusundaki tereddüt, uzmanların sıvının bu deneyime dayanıp dayanamayacağından emin olmaması.

Depolamadan sorumlu departmanın başkanı Ludger Tekampe, “Şişenin içine hava girerse ne olacağı belli değil.” diyor. Tekampe’ye göre, şişenin inanılmaz yaşına rağmen içeriği oldukça sağlam.

Şişenin içeriğini korumak için kullanılan kalın bir zeytinyağı tabakası burada açıkça işe yaramış gözüküyor. Görünüşe göre bu zeytinyağı, şişedeki sıvının gerçek şaraptan daha fazlasını oluşturuyor.

Yıllanmış şarap her zaman iyi midir?

Oldukça süslü 1,5 litrelik şişe, yunustan ilham alan kulplarla süslenmiş ve MS 325 yılına kadar uzandığı tahmin ediliyor. Bir Roma mezarında saklanan mezar eşyası olarak verilen birkaç parçalanmış şarap şişesinin yanında keşfedildi.

Speyer şarabıyla ilgili ilginç olan şey, patojenler söz konusu olduğunda, aslında bunu içmenin güvenli olabileceği.

Profesör Monkia Christmann, “Mikrobiyolojik olarak muhtemelen bozulmamıştır, ancak damağa güzel gelmez.” diyor.

Yıllanan şarap, çabuk bozulan bir sıvı olmasına rağmen kalitesini artırabilir, içerdiği şekerleri, asitleri ve tanenleri şişenin içinde pişirmek için biraz zaman vermek, ağız hissini ve aromayı daha iyi hale getirebilir.

Üzüm çeşidinden şarap yapım metodolojisine kadar her şey, belirli şarapların içme deneyimini iyileştirmede yıllandırmanın ne kadar başarılı olabileceğini belirleyebilir, ancak muhtemelen en köklü bağcılar için bile 1.700 yılın bu başarıyı zorlayacağı söylenebilir.


IFL Science. 10 Ocak 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login