Danimarka’da Vikinglerin Boynuzlu Odin Figürini Bulundu

Danimarka’da, muhtemelen İskandinav mitolojisindeki Tanrı Odin’i temsil eden, iki boynuzlu bir başlığa sahip küt saçlı bir erkek figürini bulundu.

8. yüzyıldan kalma Odin figürünün ön yüzü. C: Viking Museum at Ladby

Metal dedektör operatörü Søren Andersen, Mesinge yakınlarındaki bir alanda metal kalıntılar aradığı sırada ince, küçük, sadece 5 cm boyundaki bir figür açığa çıktı. Bu, sakallı ve bakımlı, küt saçlı bir erkek figürüydü ve en önemli özelliğiyse iki boynuzlu bir başlığı olmasıydı. Figür, 8. yüzyıla tarihleniyor ve muhtemelen İskandinav mitolojisindeki Tanrı Odin’i temsil ediyor.

(İngiltere’de Büyük Viking Ordusu’na Ait Kanıtlar Bulundu)

Doğu Funen Müzeleri Peyzaj ve Arkeoloji bölümü başkanı Claus Frederik Sørensen “Çok güzel bir figür. İlkbaharda Aunslev’de açığa çıkan İsa figürü ve şimdi Mesinge’de bulunan Odin figürüyle birlikte biz Funen’de neredeyse tanrılar tarafından kutsanmış hissediyoruz.” diyor.

8. yüzyıldan kalma Odin figürünün yandan görünümü. C: Viking Museum at Ladby

Çizgi romanlarda veya filmlerde Vikinglerin genelde boynuzlu başlıklarla resmedilmiş olduğunu görüyoruz. Arkeologlarsa müze ziyaretçilerine Vikinglerin aslında boynuzlu başlıkları olmadığını anlatarak saatlerini harcadılar. Öyleyse, boynuzlu başlığı olan bu figürü nasıl açıklayabilirler?

(Vikingler Yastıklarının İçine Ne Koyuyorlardı?)

Doğu Funnen Müzeleri’nden arkeolog Malene Refshauge bunu şöyle açıklıyor: “Bu figürün başlığındaki boynuz değil, iki kuş. Aslında gördüğümüz şeyin Odin’in iki güvenilir dostu Hugin ve Munin isimli kuzgunların temsili olması oldukça yüksek bir ihtimal. Zengin ve sıra dışı birkaç Viking kazı alanından çıkarılmış benzer şekillerde başlık veya başında kuş taşıyan savaşçı broşlarına aşinayız. Batı Sjælland’daki Tissø, Skåne’daki(İsveç) Uppåkra ve Rusya’daki Staraja Ladoga bu kazı alanlarından bazıları. Buluntuların bazılarında boynuzların ucunda kuş başları var. Mesinge’dekinde ise bu başların kırılmış olması muhtemel.”

Odin figürü aslında halka şeklindeki broşun bir parçasıydı ve bir Viking erkeği tarafından MS 700-800 arası yıllarda gururla takılmıştı.


Vikingemuseet Ladby. 17 Ekim 2016.

Yorumlar
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu.

You must be logged in to post a comment Login